ФУНДАМЕНТАЛЕН КОМЕНТАР
Еврото достигна до най-ниското си ниво за последните над 6 седмици преди срещата на Европейската централна банка тази седмица. Според предварителните коментари на членове на банката вероятността за допълнително разхлабване на монетарната политика е висока и именно това е спекулацията, която през последните сесии движи цената на единната валута надолу.
Изминалата седмица се оказа най-лошата за еврото от месец юли на 2012 г., а тази сутрин EUR/USD се върна в нивата под 1,3500. Само преди седмица най-търгуваната валутна двойка се търгуваше при 2-годишен връх при 1,3834, но новините от Стария континент и ЕЦБ засенчиха проблемите с растежа на американската икономика, които до скоро дестабилизираха долара.
На 7 ноември, четвъртък, председателят на Европейската централна банка Марио Драги се очаква да хвърли повече светлина около политиката, която банката смята да прилага в региона. Слуховете са за прилагане на допълнителни антикризисни механизми, като най-вероятно това ще означава ново намаляване на основния лихвен процент и гласуване на програма за изкупуване на активи, по подобие на Федералния резерв и Японската централна банка.
Основният лихвен процент в еврозоната е 0,5%. За разлика от останалите водещи световни централни банки, които вече редуцираха лихвите близо до нулевите нива, ЕЦБ все още има място за маневри в тази посока и на първо време това ще бъде най-вероятната ответна реакция срещу незадоволителния растеж.
До скоро хипотетичният план за прилагане на стимули в Европа започва да става все по реалистичен и това може да се окаже следващият ход на Марио Драги. Така наречената политика "бъдещи насоки" (forward guidance), която бе възприета от банките на САЩ и Япония и благодарение на която дългосрочната цена на междубанковото финансиране остава ниска, ще намери почва за развитие и за валутния съюз около еврото, коментират анализатори.
Спекулациите около монетарната политика на ЕЦБ ерозират значително доверието в еврото. Въпреки това все още няма официални съобщения и всичко остава в рамките на очакванията и прогнозите. Затова спадовете при EUR/USD от последните дни все още могат да се разглеждат като корекция на дългосрочния възходящ тренд, в който доларът опитва да компенсира част от тежките загуби, които натрупа през септември и октомври.
ТЕХНИЧЕСКИ КОМЕНТАР
EUR/USD
Нивата около 1,3830 се оказаха повратна точка за възходящия тренд при двойката. Точно там бе разположена правата, начертана по върховете от месец март насам. Опитите на щатския долар за по-дълбока корекция се засилват след пробива на 1,3700 и 1,3600.
Следващите ключови подкрепи, в които щатската валута ще трябва да се справи, са разположени в зоните около 1,3500 и 1,3440.
GBP/USD


Черно море без трима ключови играчи срещу ЦСКА 1948 в Бистрица
Обмисля се създаване на общинска структура за подобряване състоянието на градската среда във Варна
След морето в България: румънците се връщат у дома за втората почивка
За кои три зодии предстоят промени до края на годината?
Виц на деня - 13 август
Съпротивата срещу AI центровете може да предпази сектора от нов дотком срив
Акциите и облигациите се покачват, залозите за по-високи лихви в САЩ отслабват
Русия обмисля саботаж и други атаки в Европа, предупреждава разузнаването
Джош Кушнер и Боб Айгър купуват Лос Анджелис Лейкърс за $12,5 милиарда
Тръмп се връща към икономически натиск върху "окопалия се" ирански режим
Mercedes подготвя нов хибрид за C-Class, GLC и GLE
Четири скрити функции на автомобила
Шест проблема при Honda CR-V на старо
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Говорителят на Белия дом Карълайн Левит се оттегля от поста си
Зеленски: Украйна се нуждае от поне 5% от американските ракети "Пейтриът"
Студен въздух сваля температурите днес, на много места ще вали
Аплодисменти приветстваха слънчевото затъмнение в Испания