Икономическият растеж на Сингапур се ускори през 2013 г. и страната ще се справя добре занапред. Това заяви в новогодишното си обръщение към нацията министър-председателят Ли Хсиен Лунг, цитиран от MarketWatch.
По думите му брутният вътрешен продукт (БВП) е нараснал с 3,7 на сто през тази година. Резултатът е в съответствие с правителствената прогноза за покачване в диапазона 3,5-4% и надхвърля очакванията на анкетираните от Bloomberg експерти. Анализаторите предвиждаха разширение от 3,55% на годишна база.
"Европейските и американските икономиките се стабилизират. Азиатски перспективи все още са положителни, но съществуват и известни проблеми и напрежение", заяви Ли, позовавайки се на регионалните геополитически спорове.
Икономическото ускорение на Сингапур през 2013 г. бе стимулирано от добрите новини от САЩ и Европа. Държавната агенция за насърчаване на търговията съобщи през ноември, че износът ще нарасне по-силно през 2014 г., което ще се държи на монетарните политики на централната банка.
Ли Хсиен Лунг потвърди прогнозата за растеж на икономиката с 2-4% през 2014 г.
"Разширяването е в съответствие с пазарните нагласи и се вписва в очакванията за постепенно възстановяване", заяви Вишну Варатан, икономист в базираната в Сингапур Mizuho Bank.
"Темпът на растеж през 2013 г. предполага, че сингапурската икономика е нараснала с между 4,1% и 4,5% през четвъртото тримесечие на годишна база", добави експертът. Средната прогноза в проучването на Bloomberg бе за покачване с 4,8 на сто.
Ли посочи още, че правителството "работи усърдно" за подобряване на ситуацията в странатa, включително и чрез подкрепа за лицата с ниски доходи.
Населението на островната страна нарасна с повече от 1,1 млн. до около 5,4 млн. за последните 10 години, което доведе до силна конкуренция в сферата на строителството. В последните 4 години правителството затегна ограниченията за чуждестранните работници – ход, който обаче провокира криза на трудовия пазар.
"Дали да се пуснат повече имигранти и чуждестранни работници или по-малко, дали да се стремим към по-висок растеж или към по-балансиран – няма лесни решения за Сингапур", допълни още премиерът.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро