Инфлацията в еврозоната остана в "опасната зона", показват предварителните данни на Евростат. Индексът на потребителските цени през май е нарасна с 0,5% на годишна база, предава WBP Online.
През април измерителят се ускори с 0,7% след покачването от 0,5 на сто за март. Анализаторите очакваха показателят да отчете малко по-силен ръст от 0,6% през миналия месец.
Хармонизираният индекс, изключващ цените на алкохола, тютюневите изделия, храните и енергията, отстъпи до ръст от 0,7% в сравнение с увеличението от 1 на сто през април. Пазарният консенсус заложи на разширение от 0,8 на сто.
Последните данни за инфлацията на Евростат отново останаха под целевото ниво на Европейската централна банка (ЕЦБ), която желае да постигне равнище от 2 на сто.
Това за пореден път засили опасенията от стагнация и дефлация във валутния блок. Измерителят остава под целевото равнище от март 2013 г. и под 1% от ноември 2013 г.
"Всичко сочи към действия на ЕЦБ в четвъртък, но обхватът и формата карат инвеститорите да гадаят", отбеляза Стан Шаму, пазарен стратег в IG.
Очаква се нова вълна от обсъждания, които евентуално може да доведат до свиване на основната лихва до рекордно ниските 0,1 на сто. За последно банката направи подобна корекция през ноември миналата година, когато смъкна ставката до текущите 0,25 на сто. Сред обсъжданите монетарни мерки са още отрицателни лихви по депозитите, както и европейски модел на количествени улеснения под формата на целеви покупки на активи.
Непосредствено след представянето на данни еврото отчита минимално поскъпване спрямо щатския долар, добавяйки 0,05 на сто до 1,3604.


Обмисля се създаване на общинска структура за подобряване състоянието на градската среда във Варна
След морето в България: румънците се връщат у дома за втората почивка
За кои три зодии предстоят промени до края на годината?
Виц на деня - 13 август
Ето къде няма да има ток днес във Варна
Съпротивата срещу AI центровете може да предпази сектора от нов дотком срив
Акциите и облигациите се покачват, залозите за по-високи лихви в САЩ отслабват
Русия обмисля саботаж и други атаки в Европа, предупреждава разузнаването
Джош Кушнер и Боб Айгър купуват Лос Анджелис Лейкърс за $12,5 милиарда
Тръмп се връща към икономически натиск върху "окопалия се" ирански режим
Четири скрити функции на автомобила
Шест проблема при Honda CR-V на старо
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Говорителят на Белия дом Карълайн Левит се оттегля от поста си
Зеленски: Украйна се нуждае от поне 5% от американските ракети "Пейтриът"
Студен въздух сваля температурите днес, на много места ще вали
Аплодисменти приветстваха слънчевото затъмнение в Испания
Владимир Путин за първи път посети Курилските острови