fallback

Призракът на 1937 г. – най-големият страх на Федералния резерв

Wall Street е притеснен, че централната банка на САЩ ще се забави с покачването на лихвените ставки

21:55 | 16.06.15 г. 2

В опита си да направлява икономиката през 2015 г., Федералният резерв се бори с предчувствие за "призрака на 1937 г.", пише CNBC.

Стратезите на Wall Street всъщност са притеснени, че централната банка на САЩ е толкова предпазлива да не повтори грешките си миналото, че може да пропуснe солидна възможност за нормализиране на монетарната политика след седем години на финансови аномалии.

"Много централни банкери и наблюдатели на пазара твърдят, че рискът от повишаване на лихвите на Фед твърде рано надвишава този на покачването твърде късно. Това е призракът на 1937 г., когато Фед вдигна ставките преждевременно и изостри Голямата депресия", заяви Мишел Арон, изпълнителен директор и главен инвестиционен стратег в State Street Global Advisors, в анализ за клиенти, озаглавена "Защо Федералния резерв има нужда да погребе призрака на 1937 г."

Федералната комисия за отворения пазар (FOMC) се събира тази седмица за среща, след като само преди няколко месеца се очакваше да предприеме първото покачване на лихвите нива от седем години насам именно сега. Въпреки това по-слабият от очакваното икономически растеж доведе до необходимостта от забавяне подобен ход и отлагането му във времето.

Сега пазарните участници на Чикагската борса не очакват изменение на ставките поне до декември. Въпреки че Мишел Арон не смята, че Фед трябва да предприема действия в този момент, той вярва, че рисковете от твърде дългото забавяне надвишават тези от продължаването на текущите монетарни условия.

"Рисковете в тази среда се увеличават, не се свиват", каза той. "Колкото по-дълго Фед остава по този път, толкова по-агресивно можем да му се наложи да затегне впоследствие условията и да предприеме жестока корекцията на цените на активите", добави експертът.

Това, което причинява голяма част от ужаса, е страхът, че подобно на 1937 г. желанието да не се образуват балони при нормализирането на процентите може да потопи в икономиката обратно в спад. Федералният резерв изпрати своите краткосрочни лихвени в близост до нулата на фона на финансовата криза и Голямата рецесия, като ставките остават на текущите си нива от края на 2008 г.

Въпреки че рецесията официално приключи през 2009 г., все още централната банка не е извършила каквато и да е корекция. В допълнение към нулевите ставки, Фед разшири баланса си до колосалните 4,5 трлн. долара чрез т.нар. количествени улеснения, чиито ефект напомпа фондовия пазар с 220%.

Арон настоява, че сравнението на 1937 г. с 2015 г. не е валидно. Тогава потребителските цени спадат, а безработицата се увеличава, докато сега динамиката е точно обратната. Спред него далеч по-уместно би било сравнението с 1999 г., когато Фед "остави крака си на педала" по време през т.нар. дотком балон.

"Излизането на Фед от нулевите ставки през 2015 г. ще се окаже много по-малко драматично, отколкото през 1937 г.. Инвеститорите днес се противопоставят на миролюбивия тон на Фед. Инфлацията е под контрол, което подчертава, че доверието на инвеститорите в икономическото възстановяване укрепва", каза Майкъл Хартнет, главен пазарен стратег в Bank of America Merrill Lynch в анализ, който изразява най-оптимистичните аспекти на нагласите на Wall Street. "Нашата тактическа гледна точка е, че до макроданните от САЩ са недвусмислено достатъчно силни, за да позволят на Фед да походи безопасно", добави той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:56 | 07.09.22 г.
fallback