Продажбите на дребно в САЩ регистрираха най-слабия си ръст за последните шест месеца през август, тъй като потребителите са намалили покупките на моторни превозни средства и дрехи, съобщава Ройтерс.
От публикуваните в петък данни става ясно, че продажбите на дребно са нараснали с 0,1% през миналия месец на месечна база, като това е най-слабият резултат от февруари. Данните за юли бяха ревизирани в посока нагоре от 0,5% на 0,7% на месечна база.
Скромното увеличение на продажбите на дребно предполага, че високите цени на бензина свиват потреблението на други стоки. За сравнение, икономистите, интервюирани от Ройтерс, очакваха ръст на продажбите на дребно с 0,4% през август на месечна база.
На годишна база продажбите на дребно през август са нараснали с 6,6%.
Основните продажби на дребно в САЩ през август са се увеличили с 0,3%, което също показва забавяне спрямо отчетените през юли 0,9%.
На месечна база продажбите се свиват в категорията „мебели и обзавеждане на дома“ с 0,3%, при „моторните превозни средства и части“ - с 0,8%, и при продажбите на дрехи и аксесоари – с 1,7%.
Щатската икономика е напът да отчете силен растеж и през третото тримесечие на тази година, но ескалиращата търговска война между САЩ и Китай натежава върху дългосрочните перспективи.
Миналата седмица президентът Доналд Тръмп заплаши да въведе нови мита върху китайски стоки в размер на 267 млрд. долара в допълнение към друг списък с мита за 200 млрд. долара, който очаква неговото решение. Вашингтон вече облага китайски вносни стоки за общо 50 млрд. долара, което предизвика и ответни мерки от страна на Пекин.
БВП на САЩ нарасна с 4,2% на годишна база в периода април-юни, като това е най-бързият растеж от близо четири години насам. Прогнозите за растежа през третото тримесечие са за ръст от 3%.


Белгийски медии: България предлага добро съотношение между цена и качество в туризма
12 души са загинали при 291 тежки катастрофи от началото на годината във Варненско
Варненско лято беше открито с протест на творците от ТМПЦ
ЕРП Север стартира услуги по агрегиране чрез своята Виртуална електроцентрала
Военните оркестри на България и САЩ със съвместен концерт тази вечер във Варна
Уолстрийт вече залага на поевтиняване на еврото
Нито Иран, нито САЩ искат Ормуз да остане затворен
Може ли петролът да падне на $40
Кои индустрии в ЕС са в риск от китайския внос
София може да обнови жълтите павета при политическа воля и по-малко бюрокрация
Тревога: Спадът при Toyota се засилва
AdBlue в резервоара прати нов дизелов пикап за скрап
Автомобилите на Renault след 2022 година получиха изкуствен интелект
Голямата грешка, която правят много шофьори в трафика
Защо съвременните коли имат втора тръба на ауспуха
Десислава Радева осъди жълт сайт за 25 500 лв.
Спипаха 21-годишен да "хвърчи" с 200 км/ч по пътя Пловдив - Пазарджик
Въвеждат нов данък върху недвижимите имоти в Гърция
Българските пътища: Безсмислени знаци, тесни магистрали, слаби мантинели