IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Каква е ролята на технологиите в развитието на тероризма?

Ключово място има факторът човек, коментират експерти

13:35 | 23.03.16 г.
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg TV Bulgaria</em></p>

Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Технологиите не са виновни за терористичните атентати. Ключово място има факторът човек, затова трябва да работим на различни нива и да инвестираме време и ресурси в работа с хората. Генезисът на проблема не са технологиите, а проваленият интеграционен модел на ЕС. Това коментираха Румен Кънчев, експерт по сигурността, и Албена Спасова, експерт по киберсигурност, в ефира на "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria.

Според Кънчев Европа трябва да коригира принципите си и да определи критерии за тези, които могат да влизат на нейна територия.

„Терористичните актове успяват да покажат, че няма единство. Моделът, който интегрира хората в европейските общества, не работи. ЕС трябва да го промени, а ако тези, които идват, не желаят да се интегрират, не трябва да ги приемаме”, заяви той.

По думите на експерта службите не са си свършили работата и занапред можем да очакваме още атентати, защото генезисът на явлението - а именно ИДИЛ - не е овладян.

Албена Спасова коментира ролята на технологиите в развитието на тероризма. Според нея социалните мрежи по-скоро ни помагат, макар и да се ползват от престъпни групи. Тя коментира и спора на Apple с ФБР в контекста на сигурността.

„Не бива да бъде разкривана информация за ключа, защото това ще компрометира сигурността на всеки, който използва тези технологии, и няма да реши проблема с терористите, които стоят пред нас. Те ще започнат да използват друга технология, която е по-сигурна за тях”, изтъкна тя.

Вижте още от разговора във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:50 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още