Председателят на Foxconn Тери Гоу заяви, че обмисля дали да не се кандидатира за изборите за президент на Тайван през 2020 г. Той съобщи това само ден, след като Ройтерс писа, че магнатът иска да се оттегли от поддоставчика на Apple, предава информационната агенция.
Зад кулисите на събитие, което отбеляза 40-годишните връзки между Тайван и САЩ, Гоу отказа да разкри коя партия ще представя.
„Не съм спал предната нощ... 2020 г. е ключова за Тайван. Причината за тази обтегната ситуация (с Китай) е, защото това е повратна точка в посоката на Тайван в политиката, икономиката, отбраната за следващите 20 години“, коментира Гоу. „Затова цяла нощ се питах... Трябва да се запитам какво мога да направя. Какво мога да направя за младите?... Следващите 20 години ще решат тяхната съдба“.
Гоу, който е най-богатият човек в Тайван с нетно богатство от 7,6 млрд. долара според Forbes, заяви, че планира да се оттегли от поста си на председател на Foxconn. Той ще стори това през следващите месеци, за да проправи път на по-младите таланти в компанията.
По-късно фирмата обяви, че Гоу ще остане председател на Foxconn, макар че той планира да се оттегли от ежедневните оперативни дейности.
Тайван се подготвя за президентски избори през януари - в момент на засилено напрежение в Тайванския проток, където китайски бомбардировачи и военни кораби провеждат тренировки.
Представител на американските власти осъди военните маневри и ги определи като заплаха за стабилността в региона.
Съединените щати нямат официални връзки с Тайван, но са задължени по закон да помагат на острова да си осигури средства за самозащита в случай на заплаха.
"Нуждаем се от мир. Не е нужно да купуваме твърде много оръжия. Мирът е най-голямото ни оръжие“, коментира Гоу, допълвайки, че Тайван се нуждае само от адекватна самозащита.
"Ако харчим парите си за оръжия за икономическо развитие, за изкуствен интелект, за инвестиции в САЩ, това ще бъде най-голямата гаранция за мира“, посочва още Гоу.
Още технологични новини вижте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria!


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция
Украйна планира производство на ракети "Пейтриът": защо това е лоша идея?
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата