Qualcomm спечели голяма победа в своя правен спор с Apple. Компаниите достигнаха до изненадващо споразумение, което позволява на iPhone отново да използва модемни чипове от Qualcomm, предава Ройтерс.
В резултат от новината книжата на Qualcomm повишиха стойността си с 23 на сто до 70,45 долара в рамките на редовната търговия. Това е най-големият ръст от повече от 19 години. По време на следборсовата търговия цената на акциите достигна 75,25 долара.
Intel, която беше основен доставчик на чипове за iPhone през последната година, докато конфликтът с Qualcomm се задълбочаваше, обяви само няколко часа след новината за споразумението, че ще излезе от бизнеса с модемни чипове.
Сделката с Qualcomm включва и шестгодишен патентен лиценз и плащане от Apple към Qualcomm, но двете фирми не разкриват какъв е размерът на сумата.
Тъй като Qualcomm вече продава 5G чипове, а Intel все още ги развива, споразумението ще помогне на Apple в битката ѝ със Samsung Electronics и други производители, чиито телефони вече работят с новото поколение мрежи.
„Това е голяма победа“ за Qualcomm, твърди Кристофър Роланд, анализатор в Susquehanna Financial Group.
Споразумението беше сключено след две години на все по-тежки правни битки между двете компании.
Intel обяви, че излиза от бизнеса с модемни чипове за смартфони и ще се фокусира върху 5G проектите си, свързани с други устройства, като мрежовото оборудване. Цената на акциите ѝ скочи с 2,7% до 58,25 долара по време на следборсовата търговия. Тази на Apple остана почти без промяна.


По 4987 евро от БВП се пада на човек от населението
НСИ: Работещите българи са 3, 726 млн. души
Осем пострадали при тежка катастрофа край Абланица
Борисов: Помолих Теменужка Петкова да махне от бюджета това, което искаха бизнесът и синдикатите
Желязков: Тази година България има два пъти по-висок икономически растеж от средния за Европа
Airbus е на 133 самолета от годишната си цел
Gol.bg празнува: 20 години истинска спортна журналистика
Признаването на руската окупация ще отключи вълни от насилие далеч отвъд Украйна
Петролът поскъпва за 2-ри ден поред воден от перспективите за излишък на пазара
AI асистентите компенсират разликата между физическо и онлайн пазаруване
Малка кола на старо с автоматик – ето 4 сигурни предложения
Lexus LFA се завърна като... електромобил
Нова технология на Mercedes прави задните спирачки безсмислени
REST - една малко известна екстра в стари Audi-та и VW-та
Най-готините коли на шампиони във Формула 1
Варненски пожарникари с календар като Victoria's Secret
Вълнуващи празнични предложения от А1: Премиум смартчасовници с до 600 лв. отстъпка
Желязков: Мораториумът за износ на дизел скоро може да отпадне, НС да реши за отмяната
Ватиканът обяви, че жените не могат да стават дякони
АПС с очакване вотът на недоверие да е успешен
преди 6 години В крайна сметка, акциите на интел и куалком се вдиганаха, с доста над тия на епъл. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Колко сме изненадани Ябъката си притисна доставчик да намали цената, като същевременно изхвърли от бизнеса най - големият му конкурент. отговор Сигнализирай за неуместен коментар