YouTube на Google се отказва от плановете си да създава оригинални програми и се фокусира върху милионите създатели на видеоклипове, които пълнят платформата със съдържание, пише Wall Street Journal.
Главният бизнес директор Робърт Кинкъл заяви, че услугата ще инвестира в програми за пазаруване на живо, в Black Voices Fund и YouTube Shorts, която е конкурент на TikTok. Ръководителят на YouTube Originals Сюзан Даниелс ще напусне компанията през март.
Google отдавна предприе подхода опит-грешка за бизнес начинанията си, като похарчи милиони в различни посоки – електронна търговия, гейминг и социални мрежи, а в крайна сметка после ги изостави. Това е част от философията на компанията за пренасочване на голяма печалба от проучвания в нови продукти, за които се надява, че ще ѝ помогнат да диверсифицира отвъд рекламния ѝ бизнес, който носи около 80% от общите ѝ приходи от продажби.
В случая с YouTube услугата привлича милиарди зрители с видеата, качвани от инфлуенсъри и други потребители, но никога не се разви като място за оригинално съдържание.
YouTube Originals беше създадено през 2016 г., когато Netflix привличаше абонати със силни оригинални продукции като “The Crown”. За да води това начинание, компанията нае Даниелс – телевизионен ветеран и бивш президент на Lifetime Networks. Нейно знаково шоу вдъхна нов живот на филмите за Karate Kid. Става дума за „Cobra Cai”, който разглежда случилото се, след като главният герой Даниел е пораснал. Първите два сезона се появиха в YouTube, преди да се преместят в Netflix.
YouTube искаше да направи програмите част от абонаментния си план за 12 долара на месец, който предоставя достъп до оригинални шоута и да направи другите видеа в платформата свободни от реклама. Други продукции като “Step Up” на Чанинг Тейтъм не успяха да привлекат аудиторията, а премиум платформата стана по-популярна с това, че няма реклами, отколкото с оригиналните си програми.
Кингъл отдаде заслуженото на YouTube Originals за „привличането на милиарди гледания... и представянето на YouTube на нови аудитории“.
Миналата година компанията обяви, че YouTube Music и Premium имат 50 млн. абонати, включително тези, които ползват безплатния тестови период.
С днешния си ход YouTube задълбочава фокуса си върху т. нар. "икономика на създателите", която включва милиони създатели на подкасти, автори на нюзлетъри и хора, които излъчват игри на живо.


Откриха труп на жена в Елените
Въздушната линейка транспортира пострадал до София
Професор от УМБАЛ „Александровска“ обявява безсрочна гладна стачка
Волейболните национали с нова победа в Лигата на нациите
Варненката Ива Стоянова спечели Европейския фестивал на шпага в Италия
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
3 противовъзпалителни рецепти за вечеря
Пациент с множество травми е транспортиран с въздушна линейка от Смолян към "Пирогов"
СЗО: Над 1300 души са загубили живота си заради горещините в Европа
Четиринадесет души загинаха, след като хеликоптер на петролната компания "Сауди Арамко", се разби
Тайната на спокойния понеделник: Ритуал за щастлива седмица