Компанията майка на Google – Alphabet, ще забави темпа на наемане на хора и на инвестициите си до 2023 г., посочи в имейл до служителите главният изпълнителен директор Сундар Пичай, пише CNBC.
„Като всички компании ние не сме застраховани срещу икономически предизвикателства“, пише Пичай в текста, разгледан от медията. „Трябва да бъдем по-предприемачески настроени, работейки с по-голяма настойчивост, с по-ясен фокус и с повече глад, отколкото показваме в добрите си дни“.
Цената на акциите на Alphabet спадна с 21% от началото на годината, следвайки тенденцията в технологичния сектор като цяло, докато инвеститорите се отдръпват от книжа, към които имаха апетит през последното десетилетие. Компанията не успя да изпълни прогнозата на анализаторите за първото тримесечие, а главният финансов директор Рут Порат предупреди, че може да се задава пореден труден период.
Растежът през първото тримесечие се забави до 23% спрямо година по-рано, което е под 34-те процента повишение за първите три месеца на 2021 г., когато икономиката беше отворена след пандемията. И все пак Пичай посочва в писмото, че гигантът е наел 10 хил. души през второто тримесечие.
„Заради напредъка в наемането, постигнат от началото на годината, ще забавим темпа на привличане на кадри в останалата част на годината, макар че все пак ще подкрепяме повечето важни възможности“, пише той. „За баланс през 2022 и 2023 г. компанията ще се фокусира върху наемането на инженери, технически и други ключови роли“.
Говорител на Google е отказал да коментира въпроса.
Google, която в миналото инвестираше значителни суми в развойна дейност, ще бъде много конкретна в това за какво харчи пари през този период на икономическа несигурност.
„В някои случаи това означава консолидиране там, където инвестициите се припокриват, и орязване на процесите“, пише Пичай. В други случаи ще означава „паузиране на развитието и насочване на ресурси към области с по-висок приоритет“, казва той.


България в огнената карта на Европа: 2026 г. показва колко далеч вече стига рискът от пожарите
ЕС губи близо една четвърт от пречистената вода заради течове
НАП и КЗП отчетоха близо 38 хиляди проверки за спазването на закона за еврото
Българската индустрия се разминава с европейския ръст: производството спада с 2,6% за година
ИПИ: Малко специалисти по здравни грижи работят в някои общини във Варненско
Големите корпорации купиха политическо влияние. Сега идва сметката
Уорш има по-сериозни проблеми от трудното начало във Фед
Все повече страни забраняват социалните мрежи за деца - но има ли ефект?
SpaceX премина първата забрана за продажба на акции с рали от $500 млрд.
Найджъл Фараж очаква лесна победа, но умората от него расте
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Румъния не е готова за еврото, не изпълнява нито един критерий
Неочакван обрат при разследването на атентата срещу италиански журналист
Алесандра Амброзио получи приказно предложение за брак
ЦСКА се промъкна до плейоф на ЛЕ след загуба с 1:3 от Макаби Тел Авив