IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕК иска от България още финансови корекции по програма "Околна среда"

Брюксел е в диалог с България и заради блокираната програма за регионално развитие

08:44 | 11.07.14 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
ЕК иска от България още финансови корекции по програма "Околна среда"

Европейската комисия не се ангажира със срок кога може да бъдат възстановени плащанията по програма "Околна среда" и иска от България още финансови корекции, съобщи БНР.

Направените до момента са на стойност 97 млн. лева. Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) преди два дни е изпратило писмо до председателя на Еврокомисията Жозе Барозу, в което моли за размразяване на плащанията възможно най-скоро.

Отговорът на Европейската комисия е, че иска плащанията да бъдат възстановени, но не може да се каже дали това ще стане скоро, нито да се посочат срокове.

Ширин Уилър – говорител на Еврокомисията, отговарящ за регионалната политика, коментира: „Топката е в полето на България. Видяхме, че там вече се прилагат някакви коригиращи действия и ние приветстваме това. Но ще трябва да се направят допълнителни финансови корекции“, казва тя.

„Все още имаме нужда българските власти и нашите одитори да проверят колко ефективно функционират новите системи за управление и контрол. Това е нещо, което предстои да бъде доказано и тогава вече ще можем да възстановим плащанията по програмата“, каза Уилър.

Тя допълни, че техническите уточнения с България продължават – и по програма "Околна среда", и по другата програма с прекъснати плащания – "Регионално развитие". За нея властите у нас скоро ще получат одитния доклад, описващ подробно допуснатите нарушения.

Междувременно Уилър подчерта, че процедурата по прекъсване на плащания е стандартна, прилага се към всички страни от Евросъюза и в подхода към България няма никаква разлика.

От ноември 2013 г. плащанията по програма "Околна среда" са блокирани от Еврокомисията заради открити нарушения при обществените поръчки, организирани от общините. Това доведе до много проблеми за населени места, които са разкопани заради ВиК проекти, финансирани по програмата, но извършената строителна дейност не се заплаща на изпълнителите.

На много общини са наложени финансови санкции за проектите с нарушения.

„Сагата е много дълга. Действително има спрени плащания заради обществените поръчки“, припомни бившият екоминистър Искра Михайлова, която сега е евродепутат.

„Днес и аз чух това съобщение, че в отговор на писмото на НСОРБ Комисията не може да се ангажира със срок за възстановяване на плащанията. Заради системата на контрол при обществените поръчки от България се искат  допълнителни финансови корекции, за да бъдат възстановени плащанията по "Околна среда", потвърди тя.

Михайлова очаква на 24-ти юли да има изслушване на генералния директор на Генерална дирекция "Регионално развитие" в ЕК и тя ще постави въпроса са блокираните плащания за България. Българските власти правят всичко възможно възстановяването да стане бързо, обясни тя.

Заради системните грешки при обществените поръчки обаче Брюксел настоява за плоска корекция по програмата. 

За ситуацията с програма „Регионално развитие“ Искра Михайлова каза, че заради неизпратения одитен доклад България е лишена от възможността предварително да защити позициите си.

По въпроса за наказателните процедури срещу България, една от които е за замърсяването на въздуха с фини прахови частици, Искра Михайлова призна, че замърсяването е проблем и посочи, че общините имат планове за решаване на проблема. Освен това в оперативната програма за периода до 2020 година има специална ос "Чистота на атмосферния въздух".

 

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:10 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 1 rate down comment 1
Nikola666
преди 9 години
Една година БСП на власт бе достатъчна.Само една година!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още