От сделки с наркотици след легализираното на марихуаната американският щат Колорадо е спечелил под формата на данъци само през януари около 2 млн. долара (1,4 милиона евро), предава DPA.
Данните, поднесени от компетентния данъчен орган в понеделник показват, че търговците са продали само през първия месец на годината "трева" на стойност малко над 14 млн. долара (10,1 милиона евро). Ако към тази сума се добавят и таксите за лицензиране на продажбата на марихуана и приходите от медицинска марихуана, то данъчните на Колорадо са събрали 3,5 млн. долара.
Губернаторът Джон Хикенлупър обаче очакваше още по-високи приходи. Той ще се яви през ноември на поредните избори за губернатори в щата. Хикенлупър вече е планирал как да похарчи 133 млн. долара от приходите от легалната продажба на марихуана - голяма част от сумата ще бъде използвана до юни 2015 г. за информационни кампании за незаконните наркотици и за подпомагане на наркозависимите.
Щатът събира от търговията с наркотиците 12,9% данък продажби и налага акциз от 15% върху продажбата на марихуана, от който се надява да събере 600 млн. долара за 2014 г. Заедно с продажбата на канабис за медицински нужди общо продажбите се очаква да възлязат на 11 млрд. долара през финансовата година.
Гражданите гласуваха през миналата година за въвеждането на тези данъци и постановиха, че първите 40 млн. долара трябва да се използват за изграждането и поддръжката на училищните сгради. Избирателите в Колорадо гласуваха през 2012 г. за легализирането на марихуаната, в сила законът влезе в началото на тази година.
В щата граждани на възраст над 21 години могат от началото на годината законно да купуват и консумират марихуана - до една унция, или да отглеждат максимум шест растения. Междувременно сега в Колорадо има около 160 лицензирани магазина, в които може да бъде продавана тревата.
Колорадо заедно с Вашингтон са единствените щати в САЩ, където употребата на канабис става легална без необходимост от лекарско предписание. И в двата щата остава забраната за употреба на обществени места, а търговските продажби са разрешени едва след като се подготвят и бъдат одобрени от съответните регулаторни органи.
Перспективите пред пазара изглеждат добри. През изминалата година 2000-4500 легални дистрибутори, които са продавали марихуана за медицински цели, са имали приходи от 1,2-1,3 млрд. долара, пише браншовото списание Medical Marijuana Business Daily. До 2018 г. обемът на пазара може да се увеличи до 6 млрд. долара.
Който иска да има реална представа за това колко пари могат да се спечелят с марихуана, може да разгледа данните за черния пазар. Само в САЩ в момента той се оценява на около 18 млрд. долара. "Едно нещо е сигурно - това е важна икономическа дейност", казва Джон Гетман, активист за реформи в законите и бивш председател на National Organization for the Reform of Marijuana Laws (Националната организация за реформа на законите за марихуана).


Десетки хиляди празнуваха Деня на Варна до зори
Москва иска обяснения от САЩ и Турция за оръжия за Украйна чрез българска фирма
Празник е! Канят се гости за щастлива година
16 задържани при мащабна акция на МВР и ДАНС в Пловдив срещу неонацистка структура
Дара стана почетен гражданин на Варна
Изкуственият интелект може да даде нов фокус на математиката
Сушата в Европа застрашава есенната сеитба и реколтата догодина
Великобритания затяга контрола върху отбранителните доставки след проблем с Китай
Танкер плати $4,6 млн., за да прескочи опашката в Панамския канал
Зеленски: Украйна удари ключов център на „Роскосмос“ в Русия
Скрита функция на подглавниците спасява човешки живот
Жегата и ниското ниво на Дунав удариха по електромобилите
Този кемпер разполага не с едно или две, а с пет легла!
Новият часовник на Mercedes изостава с един ден за 1040 години
Германски производител готви революционни спирачки
Полицията с подробности за нацисткото свърталище, баща със синовете си сред задържаните
Рачков предложи брак на Вики в Античния театър, Стоичков ще кумува (ВИДЕО)
Едва на 60: Почина актьор от "Междузвездни войни"
преди 12 години Познавам задочно българин, който в Колорадо отглежда марихуана и казват, че е доволен................................ отговор Сигнализирай за неуместен коментар