Не сме банка, за да финансираме топлофикациите, когато не си плащат навреме задълженията за доставен природен газ, коментира днес изпълнителният директор на „Булгаргаз“ ЕАД Димитър Гогов по време на поискано от парламентарната комисия по икономика и енергетика изслушване за финансовото състояние на големи топлофикации в страната и готовността им за започващия отоплителен сезон.
Гогов информира, че към момента забавените текущи задължения на топлофикациите в страната са общо около 47 млн. лв. (в тях не влиза договореното разсрочено плащане на стари задължения), докато преди година са били двойно повече. Около една четвърт от тази сума е размерът на забавените плащания на Топлофикация София.
Най-тежко обаче е положението с общинската Топлофикация Шумен, чийто дългове са най-големи спрямо оборота й, затова подаването на газ към нея е спряно.
Шефът на Булгаргаз допълни, че при забавяне плащанията на топлофикациите към дружеството, е възможно то да не може да се издължи към своите доставчици (т.е. Газпром) и тогава „може кранчето да бъде спряно извън страната“.
Според изнесените обобщени данни от няколко големи топлофикации в страната стана ясно, че дружествата в Бургас, Варна и Плевен предвиждат да приключат годината на печалба, но към момента също имат забавени плащания към Булгаргаз.
Топлофикация Пловдив, собственост на ЕВН, няма задължения за природен газ, но няма да приключи годината с печалба. От ръководството на дружеството информираха, че планират да довършат наскоро започналото строителство на когенерационни съоръжения до края на следващата година.


Тежка катастрофа с три жертви, сред които и дете
Илиан Илиев: Опитахме всичко през второто полувреме
Гьоко Хаджиевски: Тактическата ни дисциплина беше от ключово значение за победата
Димитър Стоянов: Не очакваме атака от Иран срещу България
Спартак спечели с 3:0 дербито на Варна
Български стартъп прави революция в домашните ремонти чрез AI
Арабските държави се готвят за планина от дълг, за да заобиколят Ормузкия проток
Европа си правеше сметките за евтин газ за зимата, но избухна борба за доставки
Тайван ще ограничи интернет, за да симулира война с Китай
Фирмите за дронове търсят как да преодолеят GPS заглушаването във военни зони
Непознатата Гърция 4: Воница и Нафпактос
Застрахователите приключват с изхвърляне на фарове заради спукано стъкло
Яхтата на Зукърбърг шокира със сметка за бензин и с вредни емисии
100 000 собственици избраха 10-те най-надеждни коли на пазара
Разработка на Toyota премахва един от проблемите на хибрида
Бранденбургската врата грейна в цветовете на дъгата
Погачар спечели за пети път "Тур дьо Франс"
Денят започва с дъжд и завършва с жега
преди 15 години като не са банки да врътват кранчето и ФЕРТИГ. както Яне Сандански го е казал - по добре ужасен край, отколкото ужаси без край. Време е да се приключва с топлофикациите. Че и на потребителите е трудно. които плащат - не знаят за какво плащат. които не плащат - нЕма и да платят отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години потребителите също не са банки, за да финансират топлофикациите отговор Сигнализирай за неуместен коментар