Депутатите от ДПС и Коалиция за България внесоха днес в канцеларията на парламента искане за вот на недоверие към кабинета, мотивирано с провала на политиката в областта на вътрешната сигурност и обществения ред, отложеното присъединяване към Шенген, полицейщината и нарушаването на основни човешки, съобщи БТА. В подкрепа на вота са се подписали 74 народни представители от левицата и ДПС.
Според вносителите кабинетът на ГЕРБ с министър-председател Бойко Борисов е установил едноличен режим на управление, основан на полицейщината и нарушаването на основните човешки права. ДПС и левицата смятат, че кабинетът се е провалил в политиката на противодействие срещу корупцията, организираната престъпност и в установяването на ефективна охранителна и правораздавателна система. Тежък резултат от тази политика е отложеното членство в Шенген, посочват от двете политически сили.
В мотивите се отбелязва, че вместо да се ограничи, контрабандата се разраства, което нанася огромни щети на приходната част на бюджета и се явява силно криминогенен фактор. Според тях ескалира полицейщината, която освен използването на силовите структури за тяснопартийните цели на ГЕРБ има още по-уродлива изява - полицейското насилие.
От ДПС и Коалиция за България уточняват, че ръстът в използването на специални разузнавателни средства е безпрецедентен и неоправдан, тъй като броят им е нараснал от от 5 988 през 2008 г. на 15 684 през 2010 г.
От опозицията смятат още, че МВР отчита ниска ефективност на разкриването на арогантни прояви на етнорелигиозна нетолерантност. С най-тежки последици за развитието на демократичния процес в страната е опитът на премиера Бойко Борисов и вицепремиера Цветан Цветанов да дискредитират и подчинят независимата съдебна власт, пише в мотивите.
Първият вот на недоверие към кабинета "Борисов" беше за "провала на политиката в сферата на здравеопазването". През юни тази година последва и втори вот, който бе за "провала в антикризисната политика".


Мачовете и спортът по ТВ днес (6 август)
Виц на деня - 6 август
21 ранени при катастрофи у нас през последните 24 часа
Времето във Варна на 6 август 2026
Откриха три мъртви щъркела край Вълчи дол
Вашето крипто съкровище никога не е бил по-малко сигурно
Такси за Ормузкия проток ще доведат до повече такси другаде
Китай побеждава Европа за следващия милиард шофьори
Големи хедж фондове на Уолстрийт са били обект на вълна от кибератаки
Цената на петрола се понижи в очакване на сделка за Ормузкия проток
Audi не е приключило с промените при луксозните SUV - идва ново Q8
Защо болтовете на едно Pagani струват колкото ново Porsche 911
Създателят на Juke поема глобалния дизайн на Nissan
Китай забранява сините светлини на автопилота
Коя е най-търсената екстра при покупка на нов автомобил
Как да намалим стреса по естествен път
Киев: В Западна Русия е започнало разполагането на севернокорейска ракетна част
Хирошима отбеляза 81 г. от атомната бомбардировка с призив за свят без ядрени оръжия
Жителите в Банско: Младежите прескачали огради и се държали арогантно