Националната електрическа компания (НЕК) ще предложи от 1 юли токът да поскъпне с не по-малко от 15%, съобщи в интервю за БНР новият директор на Българския енергиен холдинг (БЕХ) и бивш управител на енергийната компания Михаил Андонов.
Андонов обясни, че утвърдените от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) цени на тока за последния регулаторен период, който изтича до края на юни, са били в ущърб на електрическата компания.
Той посочи, че НЕК обслужва със закъснение от 10-15 дни задълженията си.
В началото на март от НЕК обявиха, че ще поискат 8,5% поскъпване на електроенергията от средата на годината заради увеличения дял на купуваната електроенергия от комбинираното производство и възобновяемите енергийни източници. Сред другите посочени мотиви са още поскъпването на произвеждания от топлоцентралите ток, увеличението на количествата електрическа енергия, купена от нови мощности, и инфлацията.
В края на миналата година Михаил Андонов прогнозира, че компанията няма да поиска повече от 4,5% поскъпване на тока от 1 юли.
Електроразпределителните дружества вече внесоха предложенията си за промяната на тарифите им, но в тях не е отразена евентуалната промяна на цените на НЕК.
Според последните прогнози на председателя на енергийния регулатор Ангел Семерджиев поскъпването на тока от 1 юли няма да е повече от 10%. Той посочи, че в цените трябва да се калкулират и квотите за вредните емисии, които електроцентралите трябва да започнат да купуват.
По думите на Михаил Андонов либерализацията на енергийния пазар, която е заложена в Закона за енергетиката, е приоритетна и трябва да се извърши възможно най-бързо.
В края на февруари Европейската комисия поиска обяснения от България как спазва европейските стандарти в областта на преноса и доставката на газ и електроенергия. Ако до два месеца не дадем задоволителен отговор на Брюксел, Еврокомисията ще стартира наказателна процедура.
Бързото изграждане на газовите връзки на България със съседните й държави са другият основен приоритет, посочи Михаил Андонов.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
преди 14 години На базата на какво ще го поиска по-скъп НЕК. Тоя ток се произвежда у нас а не е внос. Срам и резил. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Ми да и да не искат поне 2 години и да се свърши! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години защо пък да не бъде 50%. Колко му е .......................................... отговор Сигнализирай за неуместен коментар