fallback

Липсват виновници за бума на ВЕИ-мощности в енергосистемата

Шефът на енергийния регулатор обясни, че „на тъмно“ са одобрявани фирмите, присъединявани към мрежата

11:10 | 25.09.12 г. 10

Десетки малки фирми протестираха вчера срещу въвеждането на цените за достъп до мрежата   Снимка: БТА

Въпреки опитите да се установи причината за необичайно голямото присъединяване на слънчеви и вятърни централи към енергийната система на страната в месеците преди първи юли тази година, когато държавата намали цената за изкупуване на тока от възобновяеми източници, шефът на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев не можа да посочи конкретни виновници.

В интревю за bTV Семерджиев повтори изразеното по-рано от министъра на икономиката Делян Добрев мнение, че преди датата за обявяването на новите цени на тока е наблюдавано „взривоопасно присъединяване на фотоволтаици“.

Според шефа на комисията това е ставало „на тъмно“, въпреки че последващите проверки по веригата не са установили законови пропуски за одобряването на ВЕИ-мощностите.

„Имахме точно определени заявки от операторите към 1 юли и тогава те бяха отчетени в определената цена. Непосредствено след това обаче се оказа, че имаме такова количество фотоволтаици, които натоварват много системата – финансово и технически“, констатира Семерджиев.

В тази връзка експертът посочи, че именно заради внезапния и изненадващ бум на фотоволтаичните централи се е стигнало до парадокса одобрената само преди три месеца „зелена добавка в цената на тока да не може да покрие генерираните разходи“.

За да могат Националната електрическа компания и трите електроразпределителни дружества да покрият новите разходи по преноса на тази енергия, комисията реши от 18 септември да въведе новите „цени за достъп“, срещу които се вдигнаха собствениците на възобновяеми енергийни инсталации (ВЕИ).

Семерджиев обясни, че въвеждането им е крайно належащо, защото само така е възможно да бъдат покрити допълнителните разходи за поддръжката на енергийната система на страната.

Пред bTV собственикът на соларен парк Пенко Петков изрази недоволството на производителите от внезапно въведената регулация, която още веднъж доказва липсата на взаимодействие на държавната администрация с бизнеса.

„Как би живял г-н Семерджиев без 40% от заплатата си, ако внезапно работодателите му поставят нови такси“, риторично попита бизнесменът. Като посочи опасенията на колегите си за очаквани фалити в бранша, Петков се аргументира с думите, че заради невъзможността на производителите да плащат допълнителната такса и да погасяват кредитите си за направените инвестиции голяма част от компаниите ще бъдат поставени пред тежки условия за оцеляване.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:11 | 13.09.22 г.
fallback