IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

БВП на България стагнира за трета поредна година през 2012 г.

За деветмесечието той отчете 0,5% ръст на годишна база, но всяко повишение под 3% не подкрепя заетостта

08:44 | 03.01.13 г. 51
Автор - снимка
Редактор
БВП на България стагнира за трета поредна година през 2012 г.

Търговският баланс

Търговският баланс на България остана отрицателен, въпреки очакванията, че кризата ще промени структурата на икономиката. Той бе положителен само през август 2011 г., в размер на 78 млн. евро (без включени разходи за вноса, с които балансът става отрицателен). За януари-октомври 2012 г. отрицателното ни търговско салдо е 6,06 млрд. лв., спрямо минус 4,3 млрд. лв. за същия период на 2011 г. и 5,4 млрд. лв. за 10-те месеца на 2010 г.

Международният туризъм продължава да крепи икономиката

Нетните приходи от международния туризъм продължават да подкрепят икономиката на страната, като неутрализират част от негативния ефект от отрицателния търговски баланс. За 10-те месеца на 2012 г. нетните приходи от международен туризъм възлязоха на 1,83 млрд. евро (3,6 млрд. лв.), или увеличение с 0,5% на годишна база.

Приходите от субсидии и българите работещи в чужбина

Нетните приходи от българите работещи в чужбина и от субсидии са другият стълб, който заедно с туризма неутрализира отрицателния търговски баланс. Така наречените текущи и капиталови трансфери се увеличиха с 8,75% на годишна база до 1,77 млрд. лв. за януари-октомври 2012 г.

Кризата в Европейския съюз доведе до забавяне на плащанията по проекти в България и държавният ни бюджет излезе на дефицит. Дефицитът по европейските средства е в размер на 551,2 млн. лв. към октомври 2012 г. Именно този дефицит е официалното оправдание да няма коледни добавки към пенсиите.

Преките чуждестранни инвестиции

Преките чуждестранни инвестиции в България намаляха до минус 41,1 млн. евро за октомври 2012 г., спрямо плюс 368,9 млн. евро за октомври година по-рано.

Така е очертана ясна тенденция на влошаване на ПЧИ, като за третото тримесечие на 2012 г. те са за 425,6 млн. евро, като намаляват с 3% на годишна база. За второто тримесечие те бяха за 449,9 млн. евро, като се увеличиха със 105% на годишна база. Още по-внушителен бе ръстът през първото тримесечие на 2012 г. - с цели 825% до 501,3 млн. евро.

ПЧИ от началото на 2012 г. са за 1,34 млрд. лв., като се увеличават с 255 млн. евро на годишна база. Ръстът преди октомврийските данни беше много по-голям.

В обобщение

Дали заради общата европейска криза, дали заради лоша структура на икономиката (с акцент върху износа на суровини - мед, калцинирана сода, пшеница, слънчоглед) или заради демографската криза, България тъпче на едно място,  въпреки получаваните европейски субсидии, без които БВП щеше да отчете спад.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:39 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

29
rate up comment 9 rate down comment 0
deant
преди 11 години
1. Инвестирай в собственото и в образованието на дете си. 2. Никога не почвай частен бизнес в РБ.3. Или емигрирай докато границите са още отворени или намери работа при чужд работодател в ИТ или ФИН сектора. 4.Държавата не я мисли, нея вече я няма.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 7 rate down comment 0
data
преди 11 години
Най-любимият ми пример е с кремвиршите . Та от как въведохме "европейските" изисквания , и ХеЙ стана всесилна институция която следи не само качеството на храните а и инвестиционният процес като определя кой сгради и съоръжения са "правилни" и кой не кремвиршите от 2-4 лв./ кг. станаха 7-10 лв./ кг. а фирмите който ги произвеждат 4-5
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 1 rate down comment 1
Vesko94
преди 11 години
Нека някой ми даде точно какви действия трябва да се предприемат, за да се измъкне държавата от сегашната пропаст? Отворен съм за предложенията. Хората казват, че повече глави мислят по-добре.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 16 rate down comment 0
Chick-Chirick
преди 11 години
Защо стагнира (няма) БВП?1. Едни другари получиха едни пари - една държава загуби валутен ресурс.2. Едни другари взеха пари чрез едни банкови фалити - един народ загуби спестяванията си както и покупателна способност.3. Едни другари получиха подарък едни заводи, а малкото което платиха беше с парите от т.1 - един народ остана без работа/заплата/бъдеще.4. Другарите бяха глупави но добре организирани - народа беше на избори5. Господ беше Българин, но ... в САЩ.6. Молитва, аааа не помага - и отчетата са на избори7. ... Здрава и благодатна 2013 г.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 6 rate down comment 0
data
преди 11 години
Джей е прав. Не става с милиционерщина и с "Аз давам" . п.п. По отношрнир на фискалната рамка - няма друга възможна политика за страна във валутен (златен) борд . Не е проблема в фискалната а в институционалната рамка .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 10 rate down comment 0
data
преди 11 години
Ножели държата да подпомогне търсенето - Ми "НЕ" , то е ясно . Може ли държават да замести кредитнаята експанзия 2004-2008 ? Погледнете статистиката с колко скачаше паричното предлагане и дали е възможно това да направи държавата ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 13 rate down comment 0
deant
преди 11 години
Хора вие не сте добре! Държавата да вземе заем за колко? 4-5%? На колко ще ги дава на населението? Или ще ги раздава дарум? А Веско ,братле, държавата + ОСП и сега дотират селското стопанство и пак нищо не става. Хората вземат парите си правят къщи или купуват джипове. Знам ги тея, работил съм за тях. За пича 3 млрд на година - на какъв матуритет? Колко бизнеса ще стимулираш, ще върнат достатъчно данъци за да платиш падежите??? Абе какви глупости ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 9 rate down comment 2
data
преди 11 години
Хахахха . Демек арендаторите който сега вече накупиха джиповете сега да могат да си купят самолети ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 2 rate down comment 3
data
преди 11 години
Така , според Кейс трябва да се харчи в посока инфраструктурата и въоръжение . Демек - Б.Б. е верен последовател на тази доктрина .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 2 rate down comment 8
Vesko94
преди 11 години
Един от тези проекти може да бъде развитието на селското стопанство(в момента то е в окаяно състояние). Няма ли да е по-добре ако тези хора, които отиват да работят като роби в Гърция, Испания, Италия и т.н. работят за българската икономика. Предвид глада за хранителни стоки в Азия страната ни може да се превърне в основен донор на селскостоп. продукти за държави като Китай, Индия, Южна Корея и други.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още