Електронен рецептурник може да облекчи работата по отношение на доставките на храни в детските градини, болниците и санаториумите, твърди Ивайло Пандов, собственик на фирмата за доставка на храни „Панда ИП“.
Чрез софтуера в детските градини ще могат автоматично да изчисляват стойността на ястията спрямо броя деца, както и хранителните им свойства и да разберат предварително – още преди да поръчат продуктите, дали са спазили разпоредбите.
Електронният софтуер ще може да даде възможност да се спазват двете наредби за детско хранене номер 6 и 9, наложени от Министерството на земеделието и храните и Министерство на здравеопазването. Освен това вече изготвеното меню ще се качва в интернет и родителите ще могат да разгледат в подробности какво предлагат различните детски градини, обясни Пандов.
Единни критерии са нужни при подбор на фирми, доставящи храни за обществени кухни
За единни критерии при подбор на фирми за обществено хранене при обществените поръчки призова още Пандов. По негови думи в бранша има информация, че в някои общини в страната изпълнители на поръчки за обществено хранене са фирми без право да извършват дейност.
Законът за обществените поръчки дава възможност възложителят да изиска от изпълнителя определени сертификати за качество – това обаче не се прави, смята Ивайло Пандов. Според него общинските власти трябва да насочат усилията си в подобряването на този процес, за да може да се подобри имиджът на общественото хранене.
„Всичко това ще е от полза на възложителя. Когато сравняваш легитимен кандидат с друг легитимен кандидат, резултатът няма как да не е в полза на държавната институция“, коментира доставчикът.
За него освен пропуски с липсата на единни критерии в сектора съществува и проблем с обществените кухни в България, тъй като 95% от тях не отговарят на европейските стандарти. В същото време обаче държавата няма необходимите пари за инвестиции, които биха подобрили ситуацията.


Варна е домакин на събитието „Professional Sandbox“ за млади хора и кариерно развитие
Петър Витанов сравнява България с 1990 г., международните данни я поставят в топ 2 в ЕС по растеж
Получен е сигнал за бомба на стадион "Васил Левски"
След Тръмп и Путин отива в Китай
Пламен Абровски: Във взаимоотношенията производители-търговски вериги цари тирания
Рядък щам на ебола без одобрена ваксина отне десетки животи в Конго
Киър Стармър има един последен ход: страхът от това какво ще последва
Глобалният интерес към редки мравки засилва контрабандата от Кения
Компания за AI чипове набра $5,55 млрд. в най-голямото IPO за годината
Шефът на ЦРУ посещава Куба - нов знак за разочарованието на САЩ от преговорите
Hyundai прави EV по-евтини, без за променя батериите
Най-продаваната кола в историята празнува 60-годишен юбилей
Защо класическите Citroen-и нямат стандартен педал за спирачка
Ето я най-новата марка на BMW
Новият VW ID. Polo GTI - над 220 к.с. и 420 км пробег
Ирак има ново правителство начело с бизнесмена Али аз Зайди
"Пирогов" обучава родители как се дава първа помощ на дете
За абитуриентските балове: Най-актуален е естественият грим
Какви мерки въвежда Гърция за обществен ред и безопасност?
Абровски: Цените бяха изпуснати много преди еврото
преди 12 години ... докъде я докарахме съграждани!..предприемачи да "хранят" децата ни и бъдещето на нациятапредприемач да защитва "държавния"/щото такава няма-убита е/ интересха-ха-ха отговор Сигнализирай за неуместен коментар