Депутатите от левицата ще внесат предложение между първо и второ четене на Закона за облагане на доходите на физическите лица през 2014 г. т. нар. данък "лихва" да бъде намален от 10 на 8 процента. Това съобщи пред журналисти в парламента Корнелия Нинова от „Коалиция за България“, цитирана от БТА.
Тя обясни, че целта е в края на мандата на правителството този данък да се нулира, като се намалява постепенно всяка година.
Според Нинова чрез Бюджет 2014 и данъчните закони се изпълняват голяма част от ангажиментите на левицата, дадени по време на предизборната кампания.
Едно от големите обещания е увеличаване на приходната част с над 1 милиард лева, като това е постижимо чрез борба с контрабандата и сивия сектор в икономиката и оптимизиране на работата на приходните агенции. „За пръв път са поставени ударения върху социална политика, образование, икономически растеж и развитие на регионите“, коментира Нинова.
Корнелия Нинова повтори, че за 2014 година кабинетът основно залага на повишаване на работни места и доходите.
Тя припомни основните стъпки в социалната област - 340 лева минимална заплата и майчинство, увеличаване на средства за деца с увреждания, възстановяване на швейцарското правило, замразяване на стаж и възраст за пенсиониране. Нинова акцентира и върху мярката за насърчаване на създаване на работни места в общини с висока безработица - 100 процента преотстъпване на корпоративния данък на фирми, които инвестират в общини с 25% безработица.
Припомняме, че миналия месец финансовият министър Петър Чобанов заяви, че данъкът върху лихвите от депозитите няма да отпадне през 2014 г. Чобанов се аргументира с това, че се разчита на приходи от 90 млн. лева, които могат да се използват за образование през 2014 година, а и към момента били консумирани част от негативите от въвеждането му.
В края на миналата година мнозинството на ГЕРБ въведе облагане с 10% на дохода от лихвите от влоговете. От БСП тогава възразиха остро, а през юли тази година Сергей Станишев обяви, че левицата ще го премахне.
Премиерът Орешарски също заяви, че на този етап не се разглежда отпадането му. Все пак Чобанов уточни, че средносрочно стои въпросът дали налогът, въведен от бившия финансов министър Симеон Дянков, да не бъде премахнат.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
преди 12 години Мдааа, трябваше поне с 5% да го намалят или премахнат...дано се приеме от Парламента. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Да не би да има някакъв анализ, че парите ще "ходят" на друго място, от какъв зор ги правят теа "анонси"? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години 80-160 беше прогнозата - на кат си назад и те са мноооооооооо . Нали се сещаш че ултра, мега спешния социален пакет беше за 40 мил ? На чобанина трябва мноооо да му е гот след такива писания :):):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Оффф .... то го пише в мат'риала :)) Ама съм налучкал горе-долу, не 80, 90 милки ги смятат ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години То колко е прогнозния приход от този данък, 80 милки има ли? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години "Абе къде си виждал правителство да завърта икономика?"----------------------------Еми последно в щатите, то не бяха помощи за банки, национализации на автомобилни гиганти, всяк'ви чудеса. И съм готов да се обзаложа, че примери в тази посока ще зачестят в бъдеще ;)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Интересна стратегия в предвид изоставащите приходи в таз годишния бюджет . Та интересното е от къде ще покрият дупката :1. Ще ни сурвакат някъде другаде 2.Ще отложат сурвакането някъде в бъдеще (ща теглят заеми ) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Абе къде си виждал правителство да завърта икономика? тя се върти въпреки правителството. Нещо се уплашиха да премахнат данъка изцяло, въпреки че 2% е поне някакво движение в правилната посока. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Ох само като си спомня как цялата им тогава ПГ на БСП се изредиха даже и по СКАТ и DSTV да говорят срещу " на Монката десятъка", после казаха, че остава, сега с 2% искали надолу, а пък утре ще направят нови разчети и ще го вдигнат с 3%. Какви експерти само, какво програмно правителство, върха на сладоледа направо. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години О боже, мамини сладки. Мислели за края на мандата... Той може да дойде много скоро. Не данъкът върху (все по-ниските) лихви по депозитите е проблема. Проблемът е, че са тотално безхаберни как да завъртят икономиката. Това няма да стане с коледни добавки и други подаяния. отговор Сигнализирай за неуместен коментар