Почти половината британци са на мнение, че на румънците и българите не бива да се дава право да живеят и работят във Великобритания, стана ясно от цитирано от Daily Telegraph допитване.
Според социологически сондаж на Channel 5 47% от британците смятат, че имигранти от двете страни не бива да имат право да живеят, работят и да получават социални помощи във Великобритания. 56 на сто от запитаните пък мислят, че имиграцията се е отразила негативно на страната им, пише БТА.
Според огласеното днес допитване едва една четвърт от анкетираните смятат, че румънците и българите трябва да бъдат третирани като останалите граждани на Европейския съюз. 18 на сто отчитат, че гражданите от тези две страни трябва да имат по-ограничени права да живеят, работят и да се ползват от британската система за социални помощи.
Допитването стана факт, след като Daily Telegraph съобщи, че британското вътрешно министерство не е отхвърлило нито една молба на британски работодатели да наемат български работници от 2007 г. насам, както каза българският посланик.
Посланик Константин Димитров заяви, че не е чул молба за разрешително за работа да е била отхвърлена, въпреки че служителите на британската гранична служба са инструктирани да отказват молби, ако за съответното работно място има британски кандидат.
Димитров настоя също българите, които се местят във Великобритания, да не бъдат наричани имигранти.
„Българите не са имигранти. Българите са членове на Европейския съюз и се движат свободно в границите на ЕС, включително във Великобритания“, заяви пред британското издание дипломатът.


Коя е най-голямата грешка на шофьорите в трафика?
Първо заседание на Съвета за реформи в туризма ще се проведе в Министерския съвет
Добра реколта на ечемик и пшеница в Добружда
Черно море започна седмицата с двуразови тренировки
12-годишна спаси майка си след инсулт зад волана на АМ „Струма“
Зелената енергетика в действие: Иновациите на Веолия Варна
Златото може да загуби само при трайна стагфлация, но тя е малко вероятна
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 6
Дебютът на Amazon в бързите доставки изтри $15 млрд. от оценката на конкурентите
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 5
В Китай направиха ван с лукс на частен самолет и собствена тоалетна
Най-странният автомобилен клаксон е измислен от филмово студио
Новото Audi Q7 дебютира в България
12-годишно момиче спря аварийно кола и спаси майка си на магистрала "Струма"
Пет легенди, които промениха автомобилния спорт
От екранна химия до истинско семейство: Историята на Мила Кунис и Аштън Къчър
Кортни Кокс се раздели с дългогодишния си приятел
Лято 2026: Сандалите с дебела подметка се завръщат
25 надуваеми лодки задържаха митничарите на „Лесово“
Екоминистърът освободи шефа на РИОСВ - Бургас