IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

S&P постави негативна перспектива на рейтинга ни

Кредитната агенция изтъква слабите перспективи пред растежа и нестабилната политическа обстановка

12:10 | 13.12.13 г. 18
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
S&P постави негативна перспектива на рейтинга ни

Standard&Poor’s (S&P) потвърди кредитния рейтинг на България в дългосрочна чуждестранна и местна валута съответно на 'BBB/А-2' и ревизира перспективата от стабилна на отрицателна, съобщи Министерството на финансите.

Запазването на кредитния рейтинг отразява стабилната фискална позиция на страната. В доклада на агенцията за кредитен рейтинг се посочва, че в условията на ограничен икономически растеж бюджетният дефицит се очаква да достигне 2% от БВП през 2013 г., в резултат от поетите ангажименти на правителството да повиши социалните плащания и пенсиите, както и да разплаща задълженията към частния сектор.

Тази оценка съвпада с целта за дефицит през 2013 година. Експертите на S&P отчитат, че това не отдалечава правителството от следваната фискална политика и параметрите, заложени в Закона за публичните финанси.

От агенцията отбелязват също, че нивото на нетния правителствен дълг се очаква да остане ниско в средносрочен план, в размер на 15% от БВП през 2016 година. Агенцията потвърждава способността на правителството да изпълни целите си за дефицит през периода 2014-2016 година. Оценката за способността за поддържане на стабилност на публичните финанси е водеща за кредитния рейтинг и той е потвърден.

Анализаторите от Standard&Poor’s посочват като основен фактор за промяната на перспективата от стабилна на отрицателна „слабите перспективи пред растежа, в резултат от слабото вътрешно търсене, както и нестабилната политическа обстановка, които биха могли да препятстват осъществяването на необходимите структурни реформи“.

В доклада се обръща внимание, че за понижаването на оценката за очакваното развитие на българската икономика значително влияят данните за реалния растеж на БВП в периода 2010-2012 г. (средно 1%), което според методологията на S&P оказва възпиращо влияние върху перспективите за развитие на страната. Вътрешното търсене се определя от анализаторите като слабо, поради ниския растеж на кредитите, ограничената инвестиционна активност и високата безработица в страната, в частност високия дял на дълготрайно безработните.

Министерството на финансите споделя оценката за влошената бизнес-среда и потиснатия растеж през периода 2010-2012, но не може да се съгласи с предположенията на експертите от S&P’s за перспективите пред растежа. Основание за това е отбелязаният  през третото тримесечие реален растеж на БВП от 1,5% на годишна база (сезонно неизгладени данни).

Основен принос за положителното развитие има нетният износ, но се наблюдава и увеличение при крайното потребление с 1,2%, с основно влияние от страна на правителственото потребление. По-високото потребление и износ оказват влияние и върху по-бързото нарастване на вноса на стоки и услуги с 8,6% на годишна база.

Позицията на МФ се подкрепя и от краткосрочните показатели, които също показват положителни развития през последните месеци в подкрепа на повишаване на потреблението. Растежът в търговията на дребно нараства за четвърти пореден месец и достига 6,9% през октомври. Индексът на промишленото производство също е на положителна територия за втори пореден месец, като подобрената активност се дължи на продажбите за вътрешния пазар, които се увеличават през октомври. Наблюдава се и подобрение в оценките на предприемачите в промишлеността относно текущата бизнес ситуация.

Задържането на безработицата на високи нива в последните месеци е съпроводено с нарастване на работната сила, тъй като обезкуражени се регистрират отново на пазара на труда, поради факта, че увеличаването на икономическата активност им дава основание да смятат, че могат да си намерят работа. Това е един от водещите индикатори, които показват промяна в тенденциите на пазара на труда и създават очаквания за растеж на заетостта.

Министерството на финансите счита, че основните опасения на Standard&Poor’s са повлияни от нестабилната политическа ситуация в страната през отминаващата година. Агенцията оценява политическото развитие през 2013 г. като предизвикателство, отчитайки наличието на политическо напрежение в страната, както и необходимостта от засилване на дейността на институциите в областта на съдебната система и обществените поръчки, което всъщност съвпада с приоритетите на правителството.

Промяната в перспективата показва, че създаването на политическа нестабилност и незачитането на легитимни резултати от демократичния процес се отразява на оценките за страната. В доклада на S&P се отбелязва още, че подобряването на политическия климат в страната би засилило действието на институциите и би повишило перспективите за растеж на българската икономика, което, от своя страна, ще повлияе благоприятно върху кредитния рейтинг на страната.

„Предприетите още в първите месеци от мандата на правителството стабилизационни мерки са насочени към възвръщане на ролята на правителството като надежден бизнес партньор, извеждане на икономиката на страната по пътя на устойчив растеж и подобряване на бизнес средата, насърчаване на инвестициите и заетостта и осигуряване на нужната социална закрила за уязвимите слоеве на обществото. Вече са факт редица мерки за намаляване на административната тежест за бизнеса и насърчаване на икономическия растеж, след продължителен период на потискане на инвестиционната активност, чието приложение ще облекчи значително работата на бизнеса и ще подобри достъпа до публични услуги“, коментира министърът на финансите Петър Чобанов.

Повече по темата вижте във видеото на Bulgaria On Air!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:04 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 52 rate down comment 2
lyusien
преди 10 години
Когато Дянков беше финансов министър въпреки че имаше един разпасан началник на главата си тои устиска и кредитните агенции четири пъти повишаваха рейтинга ни и переспективата винаги беше стабилна Въпреки че целия свят се тресеше от рецесията Сега само за няколко месеца социалистическото правителство я докара до негативна което предвещава понижение на рейтинга и висики лихви Какво ли още ще се стовари на главите ни докато този Орешарски и ментора му Станишев си отидат Един Господ само знае
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 14
alexx
преди 10 години
Виждам, че си фен на Дянката. Затова ти пускам една статия на Мариан:http://***.investor.bg/biudjet-i-finansi/333/a/netniiat-dyrjaven-dylg-na-bylgariia-se-uvelichava-s-248-za-4-godini,148746/Готино, а :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 32 rate down comment 5
STRAHO
преди 10 години
Така се оценява от вън "стимулирането" на бизнеса на избрани фамилии! :) Какво пък толкова.....те нали си стимулираха и стимулират бизнеса! :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 45 rate down comment 9
STRAHO
преди 10 години
Очакваше се ! :) Приказките /ала бала-ниците/ на *** по медиите са за вътрешна употреба! За пред овцете които гласуваха, или ги допуснаха във властта! Толкова беше от Дянков. Можеше да продължи още известно време да ни носи облаги краткото му присъствие в управлението на държавата ни, но *** безогледно разсипват всичко, мислейки единствено за собствените си облаги. И с този Чобанов /най известен на селото / там жална ни майка! Поне да бяха умни и да се възползват от наследеното. :(
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 16 rate down comment 29
alexx
преди 10 години
МФ да не е прекратило договора със S&P? Една темичка за размисъл за рейтинговите агенции: http://ikonomika.org/?p=3597Някой може ли припомни какви рейтинги даваха на Лемъните един ден преди да фалират?Моето мнение е, че рейтинговите агенции, барабар с едни други паразитиращи - социологическите, трябва да бъдат забранени със закон.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още