fallback

Родерик: Westinghouse може да доставя ядрено гориво за АЕЦ "Козлодуй"

В централата обаче няма изградено хранилище, където да се събира отработено ядрено гориво

13:18 | 13.12.13 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Технологията на Westinghouse може да диверсифицира доставките на ядрено гориво, от друга страна, е гаранция, че при проблем с едната технология няма да се налага да изключим цялата ядрена енергетика. Този коментар направи изпълнителният директор на компанията Дани Родерик, цитиран от bTV.

Според него компанията може да доставя ядрено гориво и за блоковете, построени с руска технология. Припомняме обаче, че в България няма изградено ядрено хранилище, където да се съхранява това гориво – в момента използваното ядрено гориво се връща в Русия за съхранение, но американската компания няма подобна практика.

Вчера представителят на Westinghouse подписа предварително споразумение за проучване на условията за изграждане на нов реактор по американска технология. Подпис от българска страна под документа сложи Боян Боев, който ден по-рано от директор на Българския енергиен холдинг (БЕХ) беше назначен за председател на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). За краткото време обаче не беше намерен заместник на Боев начело на БЕХ.

Дани Родерик не се ангажира и с цената на новия реактор. На конкретен въпрос той обясни, че неговата компания разбира необходимостта новият блок да бъде разходоефективен и на най-ниска цена.

„Освен че трябва да е безопасен - бъдете сигурни, това е първият ни приоритет, реакторът, разбира се, ще трябва да произвежда електричество, което хората могат да си позволят да купуват”, коментира той и допълни, че новият блок ще бъде гаранция, че токът няма да поскъпва в дългосрочен план.

Прогнозите на американската компания са строителството на новата ядрена мощност да започне най-рано през 2016 година. Конкретно блокът може да заработи в периода 2020 – 2021 година.

Родерик призна, че в момента няма реактор АР 1000, въведен в експлоатация. Подобна мощност се изгражда в Китай и очакванията са догодина блокът да бъде включен в енергийната мрежа на страната.

„Докато строим другите, защото този у вас ще е тринадесетият такъв реактор, ще сме в състояние да намаляваме непрекъснато разходите си за проектиране и строеж на всяка следваща ядрена мощност”, обясни още той.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:06 | 12.09.22 г.
fallback