Проблемът в здравеопазването е липсващата реформа – разговорите за недостатъчно средства за болниците сега повтарят ситуацията от лятото на миналата година, заяви в ефира на Нова телевизия председателят на здравната комисия в парламента Нигяр Джафер.
Тя посочи, че сега средномесечно на болниците се плаща повече, но отново се стига до недостиг на средства, заради липсата на промени. Според нея отговорността е на всички в системата.
Бившият здравен министър Десислава Атанасова, която също участваше в дискусията, обаче беше категорична, че отговорността е на сегашния здравен министър Таня Андреева, която не е предприела никакви мерки за промяна.
2 млн. души са българите, които не плащат здравни осигуровки и нищо не е било предприето в посока за намаляването на техния брой, посочи още Атанасова. Тя допълни, че от ГЕРБ са предлагали мерки да се подобри събираемостта на здравните осигуровки, като едната от тях е увеличаване на броя на платените вноски, които позволяват на пациентите, загубили правата си, да се върнат в системата.
Припомняме, че правата на пациентите се връщат при заплащане на всички вноски за последните 36 месеца. За един месец вноската за здравно осигуряване е минимум 16,80 лева.
Десислава Атанасова заяви още, че за една година системата е била лошо управлявана и примерите за това са обсъждани предложения за закриването на Фонда за лечение на деца и на Националния център по наркомании.
Припомняме, че вчера Министерството на здравеопазването предложи да бъде отнето правото на глас на Обществения съвет към Фонда за лечение на деца в чужбина при разпределянето на средствата за лечение, не и закриване на институцията. Основният мотив на здравния министър за предложението е „гарантиране обективност и навременност на решенията" на Фонда.
Бившият здравен министър каза още, че още при приемането на бюджета на НЗОК опозицията е предупредила, че парите не са достатъчно. Тя призна, че правителството на ГЕРБ е взело 1,4 млрд. лева от резерва на Касата, но тези пари са били използвани за плащане на пенсии. „Бюджетът на Касата е част от консолидирания бюджет на държавата”, обясни тя.
Според Нигяр Джафер обаче няма как да бъде проследено за какво са били похарчени парите от резерва на НЗОК. Тя се позова на думи на бившия зам.-министър на финансите в правителството на Бойко Борисов – Владислав Горанов, който е коментирал в парламента, че средствата са били похарчени за това, за което в момента е имало нужда.
„Може би и за инфраструктурни проекти”, предположи депутатът от ДПС.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Пазарът на труда у нас: Туризмът и търговията водят, производството се събужда
Икономист: Само по-голямо производство може да свали цените трайно
Карди Би решила да даде втори шанс на Стефон Дигс
Армията на САЩ избра Rogue 1 за унищожаване на танкове от дълги разстояния
преди 11 години Пари няма за здраве сега. То не е и важно. Важно е да се подсигурят вложителите на КТБ. Понеже човека взе парите и избяга, вложителите ще се разболеят ако не си получат парите и ще натоварят допълнително здравната система, отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години "Н. Джафер: Проблемът в здравеопазването е липсата на реформи "А ти кво прАви една година ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар