Агенцията за кредитен рейтинг S&P промени рейтинга на Vivacom от ВВ– с позитивна перспектива на ВВ- с негативна перспектива, става ясно от сайта на агенцията. Причината за това е отнемането на лиценза на КТБ от страна на БНБ.
Vivacom е свързана с банката, а от агенцията изпитват съмнения, че заради проблемите няма да може да бъде финансиран мостовият кредит на телекома за 150 млн. евро с нов заем преди неговия падеж през май 2015 година, както е било планирано по-рано.
От агенцията посочват още, че намирането на начин за рефинансиране на заема е затруднено и заради макроикономическата среда в България в момента.
По-голямата част – 75%, от от средствата на телекомуникационната компания са в КТБ, посочват от S&P, но допълват, че потвърждават дългосрочният рейтинг на компанията на ниво ВВ-.
Агенцията посочва, че собственикът на КТБ Цветан Василев притежава 43% от Vivacom. Очакванията са, че той ще участва в процедурата по увеличение на капитала, която вече е планирана за телекома, за да запази дела си в компанията, допълват от рейтинговата агенция.
Ако предполагаемото рефинансиране на дълга не успее, "виждаме риск Vivacom в крайна сметка да го впише като загуба, това да оскъпи финансирането й, да отслаби приходите й и способността да обслужва лихвите си в сравнение с досегашните ни прогнози", допълват от S&P.
Перспективите пред Vivacom са влошени и от бавния икономически ръст на България, липсата на реформите и високата безработица, посочват от агенцията.
Всичко около ситуацията в КТБ можете да следите тук


Известни са датите и часовете за мачовете на Черно море и Спартак в шести и седми кръг
„Не на вейповете!“ събира деца и младежи на интерактивно събитие във Варна
Бордът по туризъм: Евровизия 2027 в Бургас ще бъде най-грандиозното откриване на летния сезон
Варненец нахлу с автомобила си в пешеходната зона в центъра
Абровски: Видя се, че Дунав не е неизчерпаем източник на вода
Астрономи откриха нов космически обект - звезда с черна дупка
Европа е по-силна в изкуствения интелект, отколкото се смята
Anthropic преговаря за придобиване на AI стартъп за $6 млрд.
Германия е засякла руска кампания за влияние преди изборите
ЕС затяга правилата за опаковките: Ще ходим ли със собствени съдове в магазина?
Странно возило беше открито в Дунав
Почина eмблематичен шеф на Toyota
Пожар превърна паркинг на летище в ад
Футболист влиза в затвора, след като се похвали с над 300 км/ч на пътя
Porsche напуска Volkswagen заради китайски производител
Кандев със съвет към МВР: Необходима е ранна работа с децата
Телевизионен директор е открит мъртъв с наранявания в Скопие
Медведев предупреди Япония за Курилските острови: Ще останат руска територия
Теодора Георгиева поиска да се върне като съдия в Административния съд