IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

КНСБ иска мораториум върху емитиране на нов дълг "във времето на безвластие"

Синдикалната организация настоява за реални и прогнозируеми цени на електричеството в нова енергийна стратегия

12:56 | 23.07.14 г.
КНСБ иска мораториум върху емитиране на нов дълг "във времето на безвластие"

Дефинирането на понятието "енергийна бедност" е една от препоръките в анализа на КНСБ за състоянието на енергийния сектор у нас. "Цената на тока се потиска за сметка на индустрията, а от ниските цени се възползват и хора, които не са енергийно бедни", коментира експертът Антон Иванов, който представи доклада на синдикалната организация.

От синдиката препоръчват още подобряване на ефективността на работата на предприятията в системата на енергетиката и осигуряване на ликвидност в системата.

Анализът на КНСБ показва увеличение на броя на предприятията, произвеждащи електрическа и топлинна енергия в периода 2008 -2012 година - от 583 до 1703 предприятия. В същото време заетите лица в тези предприятия намалява - от 36 хил. до 33 хил. служители. Това се дължи основно на навлизането на малките предприятия в сектора и особено от сектора на възобновяемите източници, обясни Иванов. Оборотът на производителите на енергия се повишава - от 14,3 млрд. лева до 16,5 млрд. лева.

При разработването на стратегия за нови мощности трябва да се вземе предвид и активната политика на Турция в тази област. През миналата година южната ни съседка е въвела над 6 хил. мегавата нови мощности. Потенциални пазари за страната ни са другите страни на Балканите - основно Гърция, Албания, Македония, Хърватия и Турция.. Унгария има големи нужди от електричество и в момента е огромен нетен вносител.

Основните български производители "стоят добре" спрямо международните пазари, коментира още Антон Иванов. Той посочи, че на международните борси средните цени през август са били определени в диапазона 44-46 евро за мегаватчас. НЕК продава на свободния пазар на цена от 42-44 евро за мегаватчас, АЕЦ "Козлодуй" е определил цена от 37 евро за мегаватчас за август.

Данните на КНСБ обаче показват, че износът не е определящ за системата - 80% от нетното производство на електричество и 100% от производството на топлинна енергия се реализира в страната.

От доклада става ясно още, че енергийната ни зависимост по отношение на производството на електричество е относително ниска, защото основната суровина за производството са въглищата, които са местен добив. Природният газ се използва основно от индустрията и малка част - за производство на топлинна енергия. Ядрената енергия се използва също основно за енергийно преобразуване, т.е за производство на електричество.

България изпълнява целите на ЕС по отношение на производството на енергия от възобновяеми източници, коментира още Айолов. Този извод е посочен и в доклада на КНСБ. Затова и тяхната препоръка е за развитие на производството на енергия от отпадъци.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:21 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още