Инвеститори са заявили интерес към фалиралия торов завод „Химко” във Враца и чакат резултатите от изборите, за да обявят официално намеренията си. Това заяви Кирил Петков, бивш директор на завода, на кръгла маса за химическата индустрия, организирана от КНСБ.
Според него е напълно възможно и рентабилно да бъде възстановена относително нова мощност от 1983 г. за производството на амоняк и азотния тор карбамид.
Тази мощност има остатъчен работен ресурс от 15 – 20 години, се казва в анализ на проф. Йончо Пеловски от Българската камара на химическата промишленост.
По повод дебата за реиндустриализацията на икономиката, който бе подет от кабинета „Орешарски“, Кирил Петков коментира, че предприятията не трябва да се възобновяват на всяка цена. Въпросът е доколко те са технически надеждни, конкурентосопособни и дали пред тях има дългосрочни перспективи за следващите 10 – 15 г.
„При енергоемките производства като базовата химия и металургията е важна и енергийната ефективност. Важно е и опазването на околната среда и да се отчетат парниковите и вредни емисии. Трябва да се предвиди и дългосрочна заетост на служителите минимум за 15 г.“, допълни той.
Петков потвърди, че в „Химко“ става въпрос за възобновяване само на една мощност – най-новата, влязла в експлоатация през 1983 г.
Той посочи, че сега в България се внася необходимите количества карбамид, а тази мощност може да произвежда 170 хил. тона годишно. Тези последно построени нови мощности са екологосъобразни и конкурентни, допълни той.
„Сега от завода се интересуват скрападжиите и заинтересовани конкуренти. Има интерес от стратегически инвеститори, които имат възможност да доставят природен газ на конкурентна цена. Те имат и пазари, и финансови ресурси“, каза той.
Свързани компании:


На 36 почина актрисата Хейдън Пенетиър, бивша на Владимир Кличко
Минималната заплата отново раздели работодатели и синдикати
Йотова: Българският трибагреник отново е на световния връх в художествената гимнастика
Димитър Николов представя подготовката на Бургас за „Евровизия 2027“
Шишков тръгва на обиколка: Проверяват „незаконния град“ във Варна и ВиК проблемите в региона
Тръмп свива ученията с Южна Корея заради липсата на подкрепа за войната с Иран
Петролът поскъпва на фона на напрежението в Ливан и риска за Ормуз
Израел удари Ливан, САЩ подготвят нови санкции срещу Иран
Образованието в ерата на изкуствения интелект: Учителят вече има нова роля
Как трябва да изглеждат централните банки на 21 век?
Индустрията не вярва в край на ДВГ през 2040 година
Tesla подготвя Roadster с ракетни двигатели на SpaceX
Първото серийно Ferrari Luce беше продадено за 40 млн. долара
13-те най-интересни класики от супертърга в Пебъл Бийч
Автомобилната жабка е създадена за нещо, което вече почти никой не ползва
Стилияна Николова: Още не мога да осъзная какво точно се случи
Бившата на Кличко - актрисата Хейдън Панетиър, почина едва на 36 години
Сушата вади на показ Константиновия мост край Гиген
Над 17 часа е продължила спасителна акция в Рила
Румъния намали акциза върху дизеловото гориво
преди 11 години извинявам се - скрап! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Дойдат ли избори врачани почват да ги лъжат, че Химко ще го бъде :) след като отдавна всичко вече е нарязано на скраб! отговор Сигнализирай за неуместен коментар