"Нуждаем се от нов обществен договор за пенсионно-осигурителната система", заяви бившият социален министър Христина Христова в ефира на телевизия Bulgaria on Air. Според нея реформата в пенсионната система „не ни се получава“ и трябват спешни мерки.
Христова изчисли, че през 2005 година дефицитът в пенсионната система е бил 250 млн. лева, а към днешна дата вече възлиза на 2,7 млрд. лева.
В предизборните кампании на партиите не беше засегнат проблемът с пенсионната реформа и това буди тревога, че промените в тази система няма да се развият бързо и ясно, допълни още бившият социален министър.
Христова беше категорична, че увеличаването на пенсионните вноски няма да подобри ситуацията в системата. „В момента пенсионно-осигурителните вноски, платими заедно от държавата, работодателите и работниците, възлизат на 30%. Какво, ако увеличим с 1 пункт - ще стане 31%. Ако увеличим с пет пункта, ще стане 35%. Така че, очевидно, не е и в това въпросът“, обясни още тя.
Според Христова трябва да бъде направен преглед на системата. Тя посочи като пример, че 830 хил. са българите, които получават инвалидни пенсии в момента.
„Трябва да видим дали действително толкова страшно се е влошил здравният статус на населението в България, за което има причини, имайки предвид състоянието на системата на здравеопазването, или повечето проблеми идват от корупция в системата на ТЕЛК-овете. А може би и двете“, допълни бившият социален министър.
Христова очерта и друг проблем на системата – ранното пенсиониране. Според нея има хора, които имат право да се пенсионират прекалено рано и посочи за пример системата на МВР, където служители със само 15 години трудов стаж могат да излязат в пенсия.
След това обаче те продължават да работят и това показва, че мотивите за тежките условия за труд при ранното пенсиониране в системата не са водещи за тях.
Проблеми на пенсионната система у нас са още и високата безработица, сивата икономика и ниските като цяло доходи на хората, както и напускането на страната от хора в трудоспособна възраст, допълни още Христова. Затова трябва да се работи за създаването на добри условия за правене на бизнес в страната, да няма корупция, да заработи съдебната система и за други важни реформи, препоръча още бившият социален министър.
Още видеа вижте в сайта на Bulgaria on Air.


Ето какво ще е времето утре
Барселона и Реал Мадрид ще играят на по-малко от 500 км от Варна
„Музиката на Санремо“ идва във Варна на 21 август
Костадин Костадинов е рекордьор по изминати километри със служебен автомобил на НС
България остава в елита след победа над Чехия на Евро 2026 по водна топка във Варна
Meta премахна 750 000 профила на лица под 16 години в Австралия
Южна Корея отказва балистични ракети на Украйна главно заради конституцията си
Инжектирай с повишено внимание
АЕЦ на морето и още ПАВЕЦ: Как България да спаси енергетиката в климатична криза
Какво ще се случи с българският капиталов пазар с въвеждането на еврото
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Всеки може да бъде ударен: Руски дронове превърнаха Херсон в "човешко сафари"
Спипаха 18 нелегални мигранти на "Видин – Калафат"
Хиляди младежи в България членуват в радикални крайнодесни организации
Голям пожар гори на Халкидики, евакуираха селището Сивири