Спирането на лиценза на „Дунарит“ е отговорно решение, продиктувано от наличието на обективна заплаха за финансовата стабилност на страната. Това заяви министърът на икономиката Божидар Лукарски по повод решението на Междуведомствения съвет по отбранителна индустрия и сигурност на доставките, който постанови временно спиране за период от 6 месеца на тригодишния пълен лиценз за износ, внос и трансфер на оръжия и тригодишното удостоверение за регистрация за брокерска дейност с оръжия на предприятието.
Съветът е констатирал обстоятелства, водещи до нарушаване на изискванията за надеждност и икономическа стабилност, при които е предоставен лицензът на предприятието. Констатациите са свързани с движението на паричните потоци в „Дунарит“, като не става въпрос за единичен случай.
Това становище е споделено от всички членове на междуведомствения съвет и решението е взето единодушно. Съветът се съпредседателства от министрите на икономиката и отбраната, като включва над 20 представители на ниво зам.-министри от всички министерства, експерти от Министерски съвет, Държавна Агенция „Национална сигурност“ и Национална разузнавателна служба.
Конкретни детайли и аргументи за решението не могат да бъдат оповестени, тъй като информацията е класифицирана, посочват от пресцентъра на икономическото министерство.
По повод възникналото социално напрежение в предприятието министър Лукарски и зам.-министърът на отбраната Десислава Йосифова ще се срещнат с представители на КНСБ и КТ „Подкрепа“ в понеделник.


Времето във Варна на 28 юни 2026
Груповата фаза на Мондиала приключи! Вижте всички 1/16-финали
Честваме паметта на светите безсребърници Кир и Йоан, и на свети Сергий Магистър
Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Историята се повтаря в Америка, част 2
Историята се повтаря в Америка, част 1
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Заловиха голямо количество от опасния фентанил на АМ "Тракия"
Как Русия е проникнала в iPhone на дисидент с помощта на забранена израелска технология
Жълт код за жега в 14 български области