Електроенергийният системен оператор (ЕСО) отново ограничава производители на електроенергия поради невъзможност за баланс на системата. Това става ясно от съобщение на сайта на оператора. Възможността е предвидена в Закона за енергетиката.
В периода от 9 до 17 часа днес с 40% ще бъде ограничена работата на централите, работещи с възобновяеми източници, присъединени в мрежите на ЧЕЗ България, EVN България и Енерго Про, тоест на територията на цялата страна.
От ЕСО коментират, че са направени ограничения на всички останали производители до техническия минимум от гледна точка на сигурната експлоатация на националната електроенергийна система.
Справка в сайта на оператора показва, че в сутрешните часове товарът в системата е 3,6 хил. мегаватчаса. Основна част от производството се пада на АЕЦ „Козлодуй“ - почти 43%, или малко над 1,9 хил. мегаватчаса.
Фотоволтаичните централи произвеждат почти 8% от енергията, или 350 мегаватчаса, а вятърните централи – към 287 мегаватчаса. На водните централи се падат около 220 мегаватчаса.
През тази пролет ЕСО на три пъти ограничи производството на "зелена енергия" в периода 23 - 25 май.


Отбелязваме 116 години от рождението на Никола Вапцаров
Букурещ избира кмет
Курортите вече са пълни за 8 декември
Свличане на скали затвори прохода "Троян-Кърнаре"
Аксаково загуби и последния си мач за 2025 година
Лидерите на Франция, Германия и Великобритания се срещат със Зеленски в понеделник
В Испания и Италия банките са двигател на дълго чакан възход на акциите
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
С новия дълг не се увеличава производителността, а пада върху младите
България с рекорден ръст на онлайн продажбите за Черния петък в Европа
Кои китайски марки ще изчезнат от Eвропа?
Kia показа дизайна на бъдещето си
Toyota се завръща във Ф1
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Наталия Киселова: Улицата не може да замени парламентарната трибуна
Сръбският премиер: Няма да има недостиг, енергийната ситуация в Сърбия е под контрол
Тревожен сигнал: хранителната сигурност в България не е обезпечена
Трафикът на кокаин в Европа се увеличава
Вулканът Килауеа изригна с фонтан от лава с височина около 370 метра ВИДЕО