С 0,6 процентни пункта до 10,1% се е понижило нивото на безработица през май, сочат данните на Агенцията по заетостта. Понижението се обяснява със засилването на сезонната заетост и на субсидираната заетост.
Безработицата през април намаля до 10,7%.
През май регистрираните в бюрата по труда са били 331 846 души. Спрямо април те намаляват с 18 472 лица, а на годишна база – с 35 653 лица.
На работа през май 2015 г. са постъпили общо 28 263 безработни - с малко над 1 100 лица повече спрямо април, но със само 637 души повече спрямо май 2014 г.
Започналите работа на първичния пазар безработни са 22 397 лица, които са с 351 лица повече спрямо предходния месец и с 2 826 повече спрямо май 2014 г. Чрез субсидирана заетост през май 2015 г. са постъпили на работа 5 866 лица. Те се увеличават с 810 спрямо април, но в сравнение с май 2014 г. са с 2 189 лица по-малко.
По програми за заетост обаче са започнали работа 1 537 лица, с 622 лица по-малко от предходния месец и с 4 380 по-малко от същия месец на 2014 г.
Най-сериозно намалява броят на хората, започнали работа по насърчителни мерки по Закона за насърчаването на заетостта – с над 1 100 души спрямо април до 219 лица. В сравнение с май 2014 г. обаче започналите работа по насърчителни мерки са със 111 лица повече.
По схеми на оперативната програма „Развитие на човешките ресурси“ са постъпили на работа 4 110 безработни, с 2 556 повече от предходния месец и с 2 080 повече от май 2014 г.
В бюрата по труда са заявени 19 153 работни места в реалната икономика, които са с 1 518 места по-малко от предходния месец, но с 2 241 места повече спрямо май 2014 г. Частният сектор е обявил 12 013 свободни работни места.
Най-много са обявените свободни работни места в преработващата промишленост, търговията, хотелиерството и ресторантьорството, държавното управление, селското, горското и рибното стопанство, строителството и други.


Отстраняват кмета на район "Одесос" ако се докаже злоупотреба с власт
Има избран изпълнител за доставка на подземните контейнери във Варна
От "Възраждане - Варна" са възмутени от българската песен на Евровизия
От "Активни потребители" поставят под въпрос ефекта от новите мерки срещу инфлацията
Корабът „Храбри" е на тестови ходови изпитания във Варненския залив и Черно море
Mythos може да е заплаха, но AI ускорява еволюцията на банковите услуги
Капитал има, но не и навик: защо българите рядко инвестират у нас
„Хелиос Марин“: Искаме да сме нещо като Tesla при яхтите
Цветан Цеков: Надценките по веригата държат храните у нас сред най-скъпите в ЕС
Китайците посрещнаха Тръмп с AI колажи и надежда за сътрудничество
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Китайци искат да правят електромобили с Maserati
Трик с пластилин почиства боята перфектно
Volkswagen отново отложи електрическия Golf
4.7 по Рихтер удари Централен Иран
Колко струва охраната на високопоставени лица
Бившата на Владимир Кличко разкри, че е бисексуална
Fibank осъществи най-значимото международно пласиране на българска банка с две емисии облигации на обща стойност от 310 млн. евро
Консултант по зависимости получи 2 г. затвор за смъртта на Матю Пери