Работна група с експерти от социалното и енергийното министерство работи по различни сценарии в подкрепа на уязвимите потребители при отварянето на енергийния пазар у нас. Това съобщи вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин пред bTV.
Обсъждат се различни възможности - въвеждането на две тарифи на цената за бедни и богати, директно подпомагане, в зависимост от това, какво ще се случи след либерализацията на пазара.
В момента около 250 хил. души получават енергийни помощи през зимата. Те сами избират за какво да получат подкрепа - за закупуване на твърдо гориво, газ или електричество, припомни социалният министър.
"Механизма го има. Той може да бъде разширен, увеличен. Нека да видим какво ще се случи", каза Калфин.
Възможността за смяната на доставчика на електроенергията от битовите потребители ще бъде факт от 1 април, посочи още вицепремиерът. Той допълни, че в следващите няколко месеца ще има напасване на свободния пазар.
Наблюденията върху други държави, където има пълна либерализация на електроенергийния пазар, показва известно, "не драматично" увеличение на цената на електроенергията, но след това намаление, дори и под нивата, при които е започнало отварянето на енергийния пазар, допълни той.
Калфин беше категоричен, че статистиката показва намаляване на бедността у нас. "Това не е важно, защото във всяка страна има чувство за бедност, не само статистика", допълни обаче той. Според българите не усещат, че стандартът на живот се е повишил. За последните 10 години доходите в страната са се повишили два пъти - и пенсиите, и заплатите, а хората не се чувстват два пъти по-богати.
Вицепремиерът коментира и случващото се в ДПС. Според него партията се препозиционира, за да стане приемлив коалиционен партньор - сега или в бъдеще.
По отношение на участието на АБВ в управлението Калфин посочи, че партията има отговорно отношение и е най-предвидимият партньор в правителството. Той обаче поясни, че не е била търсена позицията на АБВ при допълнителните промени в бюджета за 2016 година. Не са били отчетени и предложенията, които партията е направена.
"По този начин коалиция не се прави", категоричен беше той.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Икономист: Само по-голямо производство може да свали цените трайно
Карди Би решила да даде втори шанс на Стефон Дигс
Армията на САЩ избра Rogue 1 за унищожаване на танкове от дълги разстояния
Какви са надценките на храните от борсите до щанда?
преди 10 години "Механизма го има. Той може да бъде разширен, увеличен...знаем го този механизъм, крадене докато може, лека модификация на механизма и пак яко зула, а я твърдо гориво, я газ, я електричество, а хората си продават имотите за да си платят сметките на Топлофикация... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Продължава противоречива ситуация.Едновременно, българските социално и енергийно министерства са с реално мълчаливо съгласие за наличие на сгрешена парична система, която подсигурява развитие на регресивни стопански процеси със съпътстваща бедност и участвуват в търсене на възможности за спасение на хора без доходи.Кому е потребно да се запазват условия за стопанска разруха? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Аз мога да предложа много по-просто и ефективен план за борба с енергийната бедност - забрана търговията с въглеродни квоти и премахване субсидиите за зелен ток. Тези мерки ще свалят цената на тока с поне 35% и цената бензина с поне 20%. отговор Сигнализирай за неуместен коментар