IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

До два месеца ще може да се отлага приемът на пациент в болница

Пациентите ще заплащат допълнително само медицински грижи, различни от общия пакет

14:35 | 16.03.16 г. 2
До два месеца ще може да се отлага приемът на пациент в болница

До два месеца се ограничава максималният срок, в рамките на който пациент може да бъде планиран за прием в болница. Това реши правителството, което промени наредбата за достъп до медицинска помощ.

За вписването на пациент за планов прием ще се изисква писменото му съгласие. Той ще го дава, след като е получил информация за срока, в който ще бъде осъществена хоспитализацията, възможните рискове и алтернативи, включително и възможността да се обърне към друга болница, съобщи пресцентърът на МС.

Планираният срок за прием може да бъде удължен само при липса на медицински риск и с изричното съгласие на пациента, по медицински показатели, в случай че състоянието на пациента не позволява провеждане на планираните дейности, при подобрение и отпаднала необходимост от лечение.

Въвежда се изрично условие, че лечението на пациенти срещу заплащане, извън това на НЗОК, не може да променя реда за лечение на здравноосигурените лица. 

Лечебните заведения вече ще публикуват актуална информация за листата си за планов прием. НЗОК ще поддържа и публикува на интернет страницата си национална листа за планов прием на лечебните заведения, с които има договор.

Болниците могат да предлагат допълнителни услуги срещу заплащане по желание на пациентите, но ако са осигурили необходимите общи грижи и поисканите от пациентите услуги се различават от тях.

Забранява се изрично допълнително заплащане за придружител на деца до 7-годишна възраст, както и за придружител за деца до 18 години, които се нуждаят от допълнителни грижи.

Не се допуска и заплащане за придружител на лица с увреждания, които не могат да се обслужват сами. Лечебните заведения могат да предоставят срещу заплащане самостоятелна стая с или без придружител само когато болничните стаи не разполагат с еднакви битови условия и са налице свободни стаи.

По свое желание пациентите могат да заплатят и за допълнителен помощен персонал, за меню по избор, за избор на лекар или екип.

Регламентира се и услугата „самостоятелен сестрински пост” - допълнителни индивидуални грижи от медицинска сестра или акушерка извън осигурените необходими здравни грижи.

Лекарите в извънболничната помощ вече имат задължение не само да информират пациентите си за необходимостта от болнично лечение, но и да документират решението си, дори и когато пациентът отказва хоспитализация.

Те ще предоставят и по-изчерпателна информация за адрес, телефон и други форми на контакт в работното им време, а извън графика им, нощно време и в почивни и празнични дни – на дежурен кабинет.

Всички лекари имат задължението да уведомяват пациентите за вида, действието, приложението, страничните реакции, реда и начина на приемане на лекарствата.

Дава се възможност здравноосигурените лица чрез електронна идентификация да разрешават регистриране на ползваните от тях здравни услуги, гарантирани от страна на НЗОК към конкретния изпълнител. По този начин на пациента се дава правото да удостоверява лично пред НЗОК, че съответната услуга му е била предоставена.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:12 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 0 rate down comment 0
vstoykov
преди 8 години
Не ми е ясно какво трябва да значи това:Въвежда се изрично условие, че лечението на пациенти срещу заплащане, извън това на НЗОК, не може да променя реда за лечение на здравноосигурените лица.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 0 rate down comment 0
vstoykov
преди 8 години
Значи ако искам да се лекувам в болница, в която лечението струва повече, отколкото здравната каса плаща, ще се налага да си го плащам на 100% вместо болницата да ми иска само горницата над това, което здравната каса отпуска?Тоест, по този начин ще се даде възможност на болници със съмнително ниски цени (и качество) да точат здравната каса, а коректните болници, които предлагат качествено (и затова скъпо) обслужване, няма да могат да предлагат възможност на клиентите си за частично финансиране от здравната каса.В крайна сметка бедните ще са преeбани. Тези, които имат пари ще се лекуват в частните болници, независимо от това, че част от цената няма да се покрива от здравната каца без дъно.Който няма пари - ще трябва да се лекува в болници с ниско качество на услугите (и затова евтини: в рамките на финансирането от здравната каца).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още