Българската IT индустрия може да допринесе с минимум 2% за разширяване на БВП на страната през следващите 2-3 години. Това каза Петър Иванов, председател на УС на БАИТ, в предаването „Бизнес старт“ по Bloomberg TV Bulgaria.
Сремежът на БАИТ е да бъде създадена работеща процедура за издаване или отказ от синя карта в срок до 30-45 дни, каза Иванов.
В България съществува огромен дефицит на кадри в IT сектора. По думите на експерта, за да бъде решен този проблем, трябва и се работи в няколко направления – обучение на студенти на вътрешния пазар, внос на чуждестранни студенти и издаването на сини карти, което представлява най-краткосрочното решение.
Първата стъпка за облекчаване на процедурата по издаване на сини карти е направена с отпадане на пазарния тест за професии, за които се знае, че липсват специалисти, допълни експертът.
Следващата стъпка, по която БАИТ работи с правителството, е оптимизиране на целия процес и наемането на кадри от външните пазари.
Членството на България в ЕС е едно от предимствата на страната за привличането на специалисти от съседните страни – Македония, Сърбия, Молдова, Украйна.
По-ниският подоходен данък за физическите лица спрямо други европейски държави и високите очаквания за икономически ръст са сред другите плюсове на България по пътя на привличането на чуждестранни специалисти.
Още от разговора и други интервюта може да намерите в Bloomberg TV Bulgaria


Паника заради еврото: Хората се страхуват от измами и скок на цените
Учениците в Германия скочиха срещу закона за военната служба
Варна отбеляза Никулден с молебен за здраве и рибен курбан (СНИМКИ)
ИАМА: Дипломатите да уточнят как танкерът Kairos е докаран в български води
300 бойци от 21 държави се включиха във финалния SENSHI лагер за годината
Биткойн опциите показват, че трейдърите се подготвят за крипто зима
Факторингът е трамплин за малкия бизнес при въвеждането на еврото
SpaceX ще предложи акции на вътрешни лица при рекордна оценка
Империята на китайските пристанища, част 5
Как чуждестранните автомобилни гиганти могат да се закрепят на китайския пазар
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Затвориха Прохода на Републиката заради румънски камион
Времето утре: Валежите постепенно ще спират
Задействаха BG-АLERT в Бургаско, две реки преливат
Мелони иска закон, който "да се справи с джендър идеологията"
Почина Франк Гери, най-известният архитект на своето време
преди 9 години Тоя *** дали си дава сметка че хората ще отидат да работят в бяла държава, не в изостанала България? БАИТ винаги са мечтали да имат роби за 1000лв заплата и да изстискват стократно печалба от тях. Дърти прогнили комунистически структури. отговор Сигнализирай за неуместен коментар