България заема челната позиция измежду избрани 10 европейски държави по критерий привлекателност за автомобилната индустрия. Това показва проучването на Colliers International и Automotive Cluster Bulgaria, проведено през втората половина на 2016 г. сред представители на съответната индустрия в страната.
В класацията, създадена за целите на проучването, освен България, участват и Румъния, Унгария, Полша, Чехия, Испания, Обединеното Кралство, Италия, Франция и Германия. Страните са подредени спрямо индекс, състоящ се от претеглените позиции на всяка държава от списъка.
Теглата на отделните фактори са определени на база отговорите на участниците в проучването в частта „Причини за избор на България“.Те се умножават по съответната позиция на държавата по отношение на дадения фактор, като се има предвид, че не всеки разход е отразен в проучването.
Подреждането зависи изцяло от изследваните разходи. Колкото по-малък е индексът, толкова по-добри условия предоставя съответната страна.
Според доклада в България са налице около 100 големи компании, които произвеждат компоненти за почти всеки бранд от международната автомобилна индустрия. По-голямата част от тях са първо, второ и трето ниво доставчици, като в страната има един производител със завод за сглобяване.
Компаниите за развойна дейност са фокусирани върху подобряването на автоматизацията при производство, както и върху проектирането на съвременни електронни системи. Разположени са във всички региони на България, като Южна България регистрира по-голяма активност.
Карта на автомобилната индустрия в България 2016-2020 г.


Полицията има заподозрян за стрелбата по блокове и автомобили във Варна
19 отбора участваха в Ученическия турнир по плажен волейбол
Варна почете хората и организациите в подкрепа на бежанците
Станислав Дюлгеров изненадващо се появи във Фратрия (Варна)
Варна отбелязва Международния ден на моряка с богата програма
Транспортът и логистиката решават липсата на хора с AI и автоматизирани складове
Everpure: Чиповете памет скочиха 10 пъти
Everpure: Данните трябва да са в центъра, а фирмите да ги контролират
Водещ технологичен фонд инвестира в китайски компании
Как се решава глобалната енергийна криза? Чрез диверсификация
Toyota отива на съд за плагиатство
Бензиностанция предложи награда за залавяне на крадец на гориво
Защо Bugatti Tourbillon използва самолетни гуми
Новата стратегия на Porsche: По-малко продажби, повече печалби
Дилъри връщат пари, ако пробегът на електромобил е по-малък от обявения
Кучешки лай помогнал в търсенето на изчезналата Живка
Кой е Анди Бърнам, сигурният наследник на Киър Стармър
Проф. Константинов за смяната на ръководството на "Информационно обслужване": Нищо не е вечно
Стоян Колев се обяви за "жертва на системата", зове за протест
преди 9 години Малко за Монтюпе Русе и за келепира на хората дето бачкат там , искаш ли да ти разкажа ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Така се почва. проблемът при нас е. че почването се забави 20-30 години поради страшно много причини. Номерът е покрай тия производства да се задържат и малко по-квалифицирани хора в страната, както и да се заформят бизнеси, които да имат нещо собствено и да не разчитат само на това, че сме мизерници. Ако това не стане и се конкурираме само с разни други мизерници, такива ще си и останем. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Няма да останеш доволен от отговора на хората. За 500лв на месец блъскат като в "Светлините а града". Естествено има голямо текучество и постоянен недостиг на кадри. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Имали показател за ниски разходи на труд - първи сме в такава класация. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години *** лично в предприятията дето се отвориха в този бранш и питай хората дето работят там какъв е келепирът на България от цялата тази работа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Дреме ми за келепира ти...разрешение ли да ти искам за всяко мнение?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години И колко мислиш е смислена забележката ти??!И какъв ни е келепира от това да си на всяко гърне дупе??! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години И какъв е келепирът на България, че е оглавила тая безсмислена класация ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар