fallback

Гунев: Трябва да има таван на бежанците, които Европа може да приеме

България препотвърди позицията си за автоматичен механизъм за преразпределение на бежанците в Европа, каза бившият зам.-министър на вътрешните работи

11:06 | 01.02.17 г. 5
Автор - снимка
Редактор

България препотвърди предложението си страните от първа линия – България, Италия, Гърция, да не са своеобразен буфер, а да има механизъм, който автоматично прехвърля мигрантите навътре към страните-членки. Това ще намали нелегалната миграция. Но трябва да има и таван на броя бежанци, които Европа може да приеме.

Това каза пред БНТ бившият зам.-министър на вътрешните работи Филип Гунев.

Дъблинският регламент е остарял и трябва да се промени според редица страни членки на ЕС – най-вече тези, в които миграционният натиск е най-голям. Предложението за промяна в Дъблинското споразумение, отправено през април миналата година, гласи страните, които са външни граници на Европейския съюз, да престанат да бъдат буфер за бежанците, а да има автоматично преразпределение. Това предложение срещна остра съпротива от страните от Вишеградската четворка и прибалтийските страни, които почти не са засегнати от миграционната вълна, посочи Гунев.

На съвета по правосъдие, проведен в Малта през миналата седмица, са се дискутирали и мерки срещу миграционния натиск към Европа. За пореден път обаче проличаха различията на отделните държави по въпроса, отчете Гунев, който взе участие на форума. 

Той каза, че продължава търсенето на консенсусни варианти вероятно в посока да се създаде автоматичен механизъм за преразпределение на някаква бройка – на първите сто хиляди например, които влизат. Това обаче още не е официално решение.

Има и още много какво да се прави по външните граници, каза той. Охраната трябва да бъде подсилена и да се работи по споразумения за връщане на икономическите мигранти, защото сега такива трудно работят. Без изпълнение на тези две условия трудно ще бъде постигнат консенсус по система за преразпределение, смята Гунев.

Силният миграционен натиск Африка към Европа ще продължи. Либия например е „отворена врата“ към Европа, откъдето ще продължат да влизат мигранти. По мнение на Филип Гунев миграционният натиск през тази година ще е сходен по размери с миналогодишния – умерен спрямо предходните четири години.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:05 | 08.09.22 г.
fallback