IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Готви се забрана за пушене на бездимни цигари на закрити обществени места

Промени в Закона за здравето предвиждат забрана за пушене в пристройките с найлони на заведенията

14:20 | 07.08.18 г. 31
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Още по-строги забрани за пушене на закрито предвижда проект за промени в Закона за здравето, публикуван за обществено обсъждане днес. Съществуващите досега ограничения се разширяват - затягането на режима се отнася както за типа тютюнево изделие, така и за местата, на които ще е позволено пушенето.

Предвижда се да бъде забранено пушенето на бездимни и електронни цигари на закрити обществени места. Забраната ще важи и за употреба на наргилета. Завишават се санкциите за нарушителите и се разширяват контролните органи, които да следят за спазването на правилата.

Становища с предложения по проекта се приемат до 5 септември тази година.

Предлага се да се разшири обхватът на забраната за тютюнопушене в закритите обществени места и на някои открити обществени места, като се регламентира и забрана за пушене на изделия за водна лула, несъдържащи тютюн.

Потребителят на водна лула (наргиле) вдишва токсични вещества, които се срещат и в стандартните цигари, но при наргилето въглените, чрез които се разпалва сместа, засилват вредите за здравето. За разлика от пушенето на цигара, при пушенето на наргиле значително е завишен рискът за здравето, тъй като експозицията на организма на токсичната смес е много по-голяма от експозицията при пушене на цигара – до няколко десетки пъти повече, посочва се в мотивите към тази забрана. 

С предложението се цели промяна на модната тенденция сред младите хора за групово пушене на наргиле. Очаква се в крайна сметка да се стигне до намаляване на вредите върху здравето при пушене на наргиле, в т.ч. и от пасивното пушене.

Дават се и правомощия на държавен здравен контрол от регионалните здравни инспекции да следи за спазване на установените забрани за пушене на наргилета.

Въвеждат се санкции за управителя на обект, допуснал пушене на наргиле в закрито обществено място. Санкциите предвиждат включително спиране експлоатацията на обект за определен срок в случаите на повторно нарушение на забраната за пушене на тютюневи изделия и наргилета.

Въвежда се забрана за предлагането и продажбата на деца освен на алкохолни напитки и тютюневи изделия, също така и на изделия, свързани с тютюневите, като тук се включват и изделията за водна лула, несъдържащи тютюн.

Създават се нови дефиниции на понятията „тютюневи изделия“, „изделия, свързани с тютюневите изделия“ и „изделия за водна лула, несъдържащи тютюн“ с цел постигане на пълна яснота при прилагане на закона. Според дефиницията за "тютюневи изделия" това са всички, които могат да бъдат консумирани и са съставени дори и частично от тютюн, което означава, че в обхвата попадат и електронните и бездимните цигари. 

Прецизира се и дефиницията на понятието „закрито обществено място“, което на практика забранява пушенето в пристройките с найлони. За „закрито обществено място“ ще се счита всяко пространство, покрито с покрив и оградено с най-малко три стени/страни, независимо от наличието на отваряеми прозорци или други отвори, без оглед на материала, използван за покрива, стените/страните и без оглед на това дали конструкцията е постоянна или временна.

В мотивите си вносителят посочва, че от въвеждането на забраната за тютюнопушене през 2012 г. сме свидетели на множество нарушения, които бяха обяснявани с произволното тълкуване на понятието за закрито място – през лятото се отваряха прозорците и се считаше, че даден обект вече не е закрит, а през зимата на тротоарните площи се изнасяха маси, които бяха плътно запечатвани с различни платнени или полиетиленови ограждения, в които се разрешаваше тютюнопушенето.

Разширява се кръгът на контролните органи, които да установяват самостоятелно нарушенията на забраната за тютюнопушене и пушене на изделия за водна лула, несъдържащи тютюн, като наред с държавните здравни инспектори от регионалните здравни инспекции към контролните органи се включват и контролните органи на инспекцията по труда, контролните органи на областните дирекции по безопасност на храните, полицейските органи и лица, определени от кметовете на общините. Завиша се и контролът, като се залага държавен здравен инспектор да може да изпълнява временно дейности по държавен здравен контрол на територията на друга област.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:26 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

20
rate up comment 34 rate down comment 3
khao
преди 5 години
не съм, но и 8 цигари не съм пушил в един работен ден... и пак да повторя няма пряка връзка между ефективноста на един пушач и един непушач, без значение от работата... ефективноста си зависи от качествата на човека и най малкото никой не работи плътно 8 часа на ден, никъде по света
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 35 rate down comment 3
data
преди 5 години
Между другото когато зареваха заведенията че ги водели към фалит със забраната питах един познат с две заведения кво мисли по въпроса и отговора ме изненада искрено - та по спомен: "пушачите са кибици , стоят пафкат и не консумират , при тях оборота е по лош от колкото на непушачите , отделно заемат по дълго масите и заради тях всяка година трябва да правя ремонти като не работя мин една седмица и давам за бояджии 4-5 хил "
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 34 rate down comment 1
Hahoto
преди 5 години
Хахаха, умирисахте хубавата тема! :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 34 rate down comment 2
NickyDickinson
преди 5 години
Ти някога изтропвал ли си се 8 пъти за осем часа и това от понеделник до петък?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 33 rate down comment 4
data
преди 5 години
И що трябва да го правя ? Все пак пушачите вече са малцинство и не виждам защо всички трябва да се съобразяват с тях
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 33 rate down comment 6
NickyDickinson
преди 5 години
Струват друг път. Един пушач ефективно работи по-малко от непушач.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 34 rate down comment 1
Hahoto
преди 5 години
Тц тц тц, а питаха ли Пеевски дали е съгласен!? Трябва да се разреши да се пуши само около Лафка! Иначе за забраната с две ръце и два крака!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 33 rate down comment 3
Стоян Петров
преди 5 години
Не знам дали при теб е възможно, но защо не им увеличиш работното време? От 8 до 17.30 часа, с две допълнително почивки за удовлетворяване на "нагона".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 35 rate down comment 5
NickyDickinson
преди 5 години
Аз съм от онези, които ще ти отхапят и главата, ако ми димиш в лицето.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 33 rate down comment 2
data
преди 5 години
Не , просто има фирмена форма за попълване , в която има въпрос - Пушач ли сте ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още