Тази сутрин на разпит в Спецпрокуратурата беше външният министър Екатерина Захариева във връзка служебните паспорти на избягалите в ОАЕ Васил Божков и Георги Попов. Министърът на спорта Красен Кралев все още не е разпитан, както беше първоначалната информация. Очаква се той да бъде разпитан в близките дни, уточнява БГНЕС.
Малко преди 14.00 часа днес в спецпрокуратурата дойде и заместник-министърът на външните работи Георг Георгиев. По неофициална информация той е привикан във връзка с данните, че намиращият се в Обединените арабски емирства Васил Божков е имал служебен международен паспорт.
Георгиев обясни, че двамата са имали издадени паспорти от 2011 г., които са преиздадени през 2016 г. Той подчерта, че са спазили нормативната уредба каквато е към момента. „Веднага когато установихме за тези конкретните паспорти и за новосъздалите се обстоятелства около тези две лица, ние веднага започнахме действия по това те да бъдат анулирани”, посочи Георгиев, цитиран от БГНЕС.
Той заяви, че анулирането се случва при отказ от такъв паспорт, при изтичане на срока на неговата давност или при отпадане на обстоятелствата, благодарение на които той е бил издаден. „Очевидно е, че тези лица не могат да изпълняват ролята на членове на УС на тази спортна организация, която е послужила за тяхното издаване и поради тази причина паспортите са анулирани. Това, че има повдигнато обвинение или пък стават обвиняеми не анулира автоматично такъв документ”, посочи Георгиев.
Миналата седмица стана ясно, че МВнР е издало служебни паспорти на Васил Божков и Георги Попов на 26 август 2019 г. като членове на УС на Българския съюз за физическа култура и спорт. Тези паспорти са издадени във връзка с изтичането на срока на предишните им служебни паспорти, издадени през 2016 г. на основание на писмо от Министерството на младежта и спорта.
Служебните паспорти, издадени през август 2019 г., са анулирани на 17 февруари 2020 г. МВнР е издало служебен паспорт на Васил Божков и през 2011 г. на основание служебните му ангажименти като член на УС на сдружението Български съюз за физическа култура и спорт.
Божков и Попов избягаха в края на януари в ОАЕ. Властите в София поискаха тяхната екстрадиция.
Междувременно МВнР съобщи, че по заповед на Екатерина Захариева комисия на Инспектората на министерството ще извърши проверка на всички издадени дипломатически и служебни паспорти през последните десет години.
Комисията ще трябва да установи техния брой, основанията за тяхното издаване, както и да направи препоръки за промяна на действащата нормативна уредба в случай на необходимост.
Investor.bg припомня, че бизнесменът Васил Божков беше задържан в края на януари в Обединените арабски емирства, след като беше обявен за издирване от България.
На 31 януари главният прокурор Иван Гешев съобщи, че Божков е бил задържан в ОАЕ и допълни, че кога ще бъде екстрадиран в България зависи от местното законодателство. Срещу бизнесмена са повдигнати 11 обвинения, включително за ръководене на организирана престъпна група, принуда, изнудване, опит за подкуп на длъжностно лице и подбудителство към престъпление по служба.
* Обновена към 16.45 часа


Доказано - някои нови коли не изкарват и 100 000 км
Прогноза: Цените на имотите във Варна няма да паднат
16 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Как реагираха партиите след оставката на президента?
В отлична форма: Путин се потопи в ледени води за Богоявление
Младежи разработват зелени решения за градските горещини
Мерц се стреми да озапти Макрон в реакцията на заплахата от мита на Тръмп
МВФ: AI и търговията са рискове за солидните перспективи за глобален растеж
Раждаемостта в Китай достигна най-ниското си ниво от 1949 г. насам
Румен Радев подава оставка като президент на България
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Porsche 918 Spyder удари рекордна цена на търг
Зоуи Салдана го направи: Вече е най-касовата актриса в света ВИДЕО
Какво ви очаква в любовта тази седмица?
Откриха над 140 кг наркотик в камион на ГКПП Капъкуле, влязъл от България
България може да въведе дигиталния портфейл до края на 2026 г.
Политологът Слави Василев влиза в политическия проект на Радев