“Влизането в ERM II и приемането на еврото след няколко години е стимул за развитие на икономиката, който ще генерира растеж”, прогнозира той.
Караиванов коментира и коронакризата, в която се намира глобалната икономика, като отбеляза, че няма криза, която да е отшумяла за по-малко от две години.
По неговите думи присъединяването на България към чакалнята на еврозоната е много важно точно сега.
“Важно е и че Европейската централна банка направи суап с Българската народна банка. Имаме вече кредитор от последна инстанция, до момента нямахме”, посочи икономистът.
Васил Караиванов смята, че в тази криза България влиза по много по-различен начин от предходната – докато през 2009 г. кредитирането се свиваше, сега се увеличава.
“Банките в момента са много по-ликвидни, отколкото преди. Те са основата, която преодолява дълбоката криза”, смята експертът.
Според него трябва да има конкретни мерки за подкрепа на бизнеса, както и да се помогне на всички, като се вземат предвид и промените в потребителските навици, предизвикани от кризата. “Най-приспособените ще оцелеят”, прогнозира Караиванов.
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Видеа с всички гости на предаването “В развитие” гледайте тук.


Волейболните национали с нова победа в Лигата на нациите
Варненката Ива Стоянова спечели Европейския фестивал на шпага в Италия
Самолет се разби във Франция, 11 души загинаха
Хванаха за ден 39-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мъж скочи от тераса и почина на място
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Автомобил се преобърна в река Смядовска, неправоспособен шофьор на 18 години загина
Цяла България светна в жълто за опасно време
"Прогресивна България" настоява за одит на пенсионните разходи
Ралица Асенова с "факти и неудобни истини" за казуса "Петрохан"
Синдикатите не харесват бюджета, КНСБ готви протест
преди 5 години хам-хамкаш ... : ))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Така е , Лапников ... дето и да идеш ше си добре , все ще се намери чий да *** ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години А така те искам, пяна от зурлата да избива, от напъни чак Ленин да ти се присъни! Човеченце, аз и тук и в чужбина да ида, все ще съм добре. Соц лузърите и на Луната да идете, все ще сте си лузъри. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Ватьо, ми само ти съскаш и ходиш опи.кан из форума. Като някаква Мара Общата, под всяка новина, да изходиш нещо мириз.ливо от устата си! Радвам се, че живота в БГ те устройва и си щастлив от настоящето светло ежедневие! До 9-то поколение такова щастие да ви гони родата! :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Съскате ли, съскате ли копейници слабомозъчни? Съскайте, колкото повече съскате, толкова по-добре, значи всичко е наред! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години ГРОБ генерират само биогазове....виж колко години не могат да минат на другаря Станишев ръста!!!Супернакъдърност се демострира. Корупция....вместо ОФСЕТНИ програми се превеждат пари в аванс за странни самолети. и това НАСРЕД КРИЗАТА!!!! ВЪРНЕТЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ ПАРИТЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ КОПУРЦИОНЕРИИИИИИИИИИИИИИИИИИИИИИИИИИИ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години От години се говори за влизане, но така и не ни приемат. Причината: Крадци, бандити и разбойници, които изкупиха цялата икономика, застроиха цяла България с хотели, палати и сараи, изнесоха 200 млд. зад граница.. и вместо да търкат наровете по затворите те са в управлението на държавата. Няма да ни приемат, само приказват, дори от ЕС отказаха да разследват записите и снимките на Тиквата, произвола на Прокуратурата, геноцида срещу българите. Такъв майстор *** и удобен лакей е нужен на ЕС, а не достоен човек като Орбан например. Мафията може да я свали само и единствено народа, ако чакате от ЕС и САЩ, има да вземате. От ЕС и САЩ много добре знаят, че ако българските политици - продажници бяха допуснали референдум, какъв щеше да е резултата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години "Влизането в ERM II е политически въпрос. Еврото е политически въпрос. То е единият стълб на Европейския съюз, Шенген е другият. България не е в никой от тези стълбове...""Караиванов коментира и коронакризата, в която се намира глобалната икономика, като отбеляза, че няма криза, която да е отшумяла за по-малко от две години."Инвестора , кажете му на тоя да се гръмне с метата ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар