Ножаров обясни, че данните са резултат от изследване, което анализира влиянието на сивата икономика и популизма върху изменението в климата, като включва и климатични модели. Той посочи, че за целите на анализа са използвани данни на Международния валутен фонд, който изчислява нивото на сивата икономика по два модела, като съответно у нас тя е около 25% в единия случай и 29,6% при другия модел.
По думите на Ножаров някои сектори у нас - енергетиката, туризма, селското стопанство, химическата и металургична индустрия, както и транспорта ще трябва да взимат тежки решения в идните години.
“Очаква се до 2100 г. страната ни да се движи към засушаване, което ще бъде придружавано от екстремни наводнения и валежи и ще има и повишаване на температурите”, посочи Ножаров, като се позова на резултати от изследването. Той добави, че ако България не предприема мерки, до 2100 г. температурите могат да се повишат с между 5 и 7 градуса. “Резките климатични явления, които са силни валежи и наводнения, могат да се увеличат с 30%, а средногодишното количество валежи може да намалее до 2035 г. с 10%, а до 2100 г. - с 20%”, коментира експертът.
“Цялата политика на България в селското стопанство ще се промени, а зимният туризъм - изцяло. Ако България вземе мерки, повишаването на температурите до 2100 г. ще е с 2 градуса, което означава, че туризмът ще има бъдеще”, добави още Ножаров.
Той посочи, че изследването е фокусирано и върху т.нар. климатичен популизъм, като за целите му са разгледани 500 публикации от 2012 г. до 2017 г. на шест от най-авторитетните икономически издания у нас, свързани с изменението на климата.


Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Откриха труп на жена в Елените
Въздушната линейка транспортира пострадал до София
Професор от УМБАЛ „Александровска“ обявява безсрочна гладна стачка
Волейболните национали с нова победа в Лигата на нациите
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Първан Симеонов: Може да се окаже, че моделът остава без Борисов и Пеевски, но с нов началник
Стоичков след среща с Марко Рубио: Впечатлен съм от него
3 противовъзпалителни рецепти за вечеря
Пациент с множество травми е транспортиран с въздушна линейка от Смолян към "Пирогов"
СЗО: Над 1300 души са загубили живота си заради горещините в Европа
преди 5 години "По-добрият вариант е сивата икономика да се запази, НО да стане бяла" - направо ме разби!!! :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години "зелените" мантри и мантрите за идиотенвируса идват от едно и също място ... дебело подплатени с пряснонапечатани долари . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години нормално... горе долу това е разликата между човека и ***... четенето :)чети повече и ще го разбереш ;))) не е много сложно отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Изобщо вече ми се пов.ръща от самодоволни типове, които пеят зелени мантри, заплашват, поучават и гледат да ни го набият 5 ката, щото видите ли били много чели, знаели и можели. Аман от зелени шамани, дето ни третират като май.муни! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Ако България намали сивата икономика, това означава, че намаля икономиката си като цяло. Т.е. губим един процент сива икономика, губим потребена енергия, с която свиваме с 9 процента СО2. До тук прекрасно. Обаче това не е добър вариант, защото унищожаването на сивата икономика, е щета за цялата държава. По-добрият вариант е сивата икономика да се запази, НО да стане бяла - тогава запазваме икономическата активност, влизат повече пари от данъци в хазната, а СО2 подаряваме на г-н Ножаров, да си го реже, според нуждите. Освен това прогнозите за засушаване, наводнения, 7-9-градуса отгоре, вече изглеждат до такава степен изсмукани, че дори и да ги публикуват във Скопос-мокус и барбафоскус, са фриволни словесни еквилибристики. Също така само човек, който е с дълбоки ментални увреждания на тема климатичен апокалипсис, може да лансира твърдения - че ако България свие СО2 температурите в страната няма да се вдигнат с 7-9 градуса, но ако ги свие, ще скочат само с 2 градуса. Това като го прочетох и ми стана ясно, че г-н Ножаровите тезиси са добре платени зелени тезиси, които не почиват нито на наука, нито на нищо сериозно! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години До нула ще е най евроатлантически! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години С намаляването на сивата икономика България ще свие въглеродния си отпечатък А най-вече ще се свие, като се свие населението. НалЕ !? отговор Сигнализирай за неуместен коментар