Между 70% и 75% от населението на България да бъдат ваксинирани е целта, която Националният оперативен щаб за борба с пандемията от COVID-19 си поставя, за да бъде успешена имунизационната кампания. Това обясни пред БНТ главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев, но призна, няма да стане лесно.
В момента се изготвят списъци с медицинските специалисти, които имат желание да бъдат ваксинирани. Има големи разлики между желаещите медици от отделни лечебни заведения, отделни градове. На места интересът е малък - 20-30% желаят да се ваксинират, на други - почти 100%, каза Кунчев. Медиците, които не желаят да се ваксинират в началото, ще могат да го направят и на по-късен етап.
Той си обясни разликата с това, че доста хора биха искали да има повече данни и опит с ваксината. Изследванията сред над 40 хил. души обаче дават надеждна информация, твърди Кунчев. Той добави, че страните, където започна имунизацията, ще натрупат опит, а това ще даде допълнителна информация.
Очакват се 125 хил. дози от ваксината при първата доставка, но ще има и други доставки на още 250-300 хил. дози. През това време вероятно ще получат разрешение и другите ваксини. Според Кунчев би трябвало да има документ, че даден човек е ваксиниран и ЕК работи в насока за създаването на единен такъв, каза главният държавен здравен инспектор.
Относно противоепидемичните мерки Кунчев подчерта, че от щаба ясно си дават сметка какво затруднение е да не работят детските градини, но вече има намаление със 7,1% на новите случаи, при средно за Европа 7,6%. „Всичко има смисъл, за да намалее темпът на разпространяване и смъртността“, каза главният здравен инспектор.
Според него „можем да изкараме едни нормални празници със събиране на 10-15 души“, но ако хората се събират на огромни компании, резултатът ще го видим на 7-8 януари.
Има достатъчно болнични легла за пациенти с вируса, само в 2-3 области все още това е проблем, увери Кунчев.
Той добави още, че се очакват промени в карантинирането на медиците, защото има няма как системата да се лиши от голям брой медицински лица. По думите му е оправдано при отрицателни резултати, да не се изчаква изтичането на пълния срок на карантината.


Една държава в ЕС не е длъжна да приеме еврото - ето коя е тя
Мицкоски се жалва от България: София иска цялостно предефиниране на македонската идентичност
Периодът на двойно обращение на левове и евро няма да се удължава
Зеленски се оплака: ЕС не ни казва как ще ни защити от Русия
Астрономи от Варна: Тази вечер ни очаква рядко астрономическо зрелище
А. Йотова: Климатичните цели и планове на България остават само на хартия
Космически, AI и крипто проекти: американските IPO, които да следим през 2026 г.
Гао: Историята ще обяви събитията във Венецуела за края на Рax Americana
xAI на Мъск набра $20 млрд. с подкрепата на Nvidia
Qualcomm гледа на роботиката като на следващата голяма вълна в AI
VW и Porsche вкарват 500 000 коли в сервизите си
Най-добрата кола в света - това са претендентите
Продажбите на Nissan в Япония с рекорден срив от 32 години
BYD заложи на груба сила в ултралуксозния сегмент
Ще видим ли Кристиано Роналдо в „Бързи и яростни’’
Учени: Преди 750 млн. години на Марс все още е имало вода в голямо количество
Забраниха бенгалския огън в Кран Монтана след трагичния пожар в бара
Еванджелин Лили има мозъчно увреждане
Детокс през януари: Зеленчуци и плодове за свеж старт
Имиграционен агент застреля жена в Минеаполис


преди 5 години Кунчев: Трябва да достигнем 70-75% имунизирани срещу COVID-19 Kid, трябва само едно - да умреш.Всичко друго е по желание! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Цифрата 70-75% е таргет навсякъде по света-Както и навсякъде ваксинирането ще е доброволно до достигането й.След това ваксината ще е задължителна на основание че останалите 20-25% са опасни....За ваксинираните........Ваксина ще има за всички. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Здравей Ралица. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години кой е кунчев ... главният държавен здравен инспектор ... четеш ...ЗАКОН ЗА ЗДРАВЕТО --> Глава първа. НАЦИОНАЛНА СИСТЕМА ЗА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ --> Раздел III. Държавен здравен контрол --> от чл.11 до ч.20 ... ако смяташ , че си подходящ и изпълняваш изискванията за квалификация от закона , кандидатствай ... :))) ... теб ще слушаме после ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години аз мислия че този Кунчев би трябвало да бъде убит на площада с камъни в най-скоро време, кой е той да казва колко трябва да бъдат ваксинирани ?? отговор Сигнализирай за неуместен коментар