Досега при държавния глава няма постъпила надеждна информация от правителството, която да гарантира законова, организационна и логистична готовност за провеждането на изборите. Това обясни Румен Радев пред журналисти, след като участва във водосвета на бойните знамена за Богоявление.
"За разлика от министър-председателя, за мен е важно и има значение как ще се гарантира здравето и конституционното право на вот на българите", обясни президентът.
До края на януари ще бъде издаден указът, с който ще бъде определена датата за парламентарните избори, заяви още президентът.
Според него трябва да бъде гарантиран вотът на българите под карантина, на българите в чужбина, както и да бъде ясно как ще се одитират машините за вота.
Трябва да има ясни и адекватни мерки, пълна информация и пълно доверие в здравните мерки и изборния процес, защото това ще определи дали ще имаме легитимен парламент, посочи още президентът.
В края на 2020 година Румен Радев заяви готовност да насрочи изборите на първата възможна дата - 28 март.
Преди ден той проведе срещи със здравния министър Костадин Ангелов и представители на здравните власти относно възможните мерки за провеждане на вота в условията на пандемия. От думите му стана ясно, че консултациите ще продължат с представители на сдруженията на кметовете и на общините, както и с българските общности в чужбина и парламентарно представените политически сили.
Премиерът Бойко Борисов още преди ден заяви, че дата за изборите вече е определена и не трябва да се търсят оправдания за промяната ѝ.
"От тук насетне – 28 март е определена като дата за избори и се предполага, че когато веднъж е казана, трябва да се отстоява от тези, които са казали – съответно президентът Радев“, отбеляза Борисов по-рано днес по време на правителственото заседание.


За Празника на Варна: Концерт на площад „Независимост“ с класическа музика
Все по-малко хора избират рибарството за поминък
Започва XI-ят международен шахматен фестивал за купата на Община Варна
Да помогнем на Явор да общува със света
Какво време ни очаква в събота?
Защо Европа се затруднява да възстанови газовите си резерви преди зимата
Марк Шорт: Демократите предлагат платформа, за която избирателите да гласуват
Ребека Бабин: Китай е най-важният фактор на пазара на петрол в момента
Цените на бензина няма да паднат скоро
Вероятно 2026 г. ще бъде най-горещата година в историята
Нов Koenigsegg с 1600 коня получава невиждана досега трансмисия
Изрядните шофьори на Volvo ще плащат по-малко за застраховка
Ferrari направи уникат с 1000 к.с.
Най-продаваният Opel в историята стана на 35 години
Ретро Lambo и Porsche от Louis Vuitton – най-големите хитове на Monterey Car Week
"Ако искаха, щяхме да сме го направили": Махершала Али приключи с "Блейд"
Целта на Путин за 2026 година: Разпадането на НАТО и ЕС отвътре
Шаламанов: Правителството използва думата дрон основно в земеделието
Музикантите, свирили кючек пред паметника Асеневци, били в чужбина
"Мегаломанът" Макрон се забавлява, докато Франция гори
преди 5 години Пак ли тоя слабоумен фаттмак се е напъвал?! Рундьо Рублата, скоро ще има и президентски избори и си събираш парцалите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар