Комплексните и значими язовири, които се наблюдават от Министерството на околната среда и водите (МОСВ), са с 65% по-пълни спрямо същия период на миналата година, става ясно от доклад на министъра на околната среда и водите Емил Димитров до Министерски съвет, цитиран от пресслужбата на ведомството му.
В него се посочва, че това се дължи на доброто управление и предприетите мерки за минимизирането на разходите и намаляването на загубите. Данните са обобщени на проведено заседание на дирекция „Управление на водите“ в МОСВ. Същевременно се отчита, че валежите тази година са с 12% повече спрямо миналогодишните.
Според Димитров сега основната задача пред МОСВ е да се държат под контрол нивата на язовирите, така че да не прелеят през периода на снеготопенето. За целта нивата се наблюдават непрекъснато и където е необходимо се освобождават количества.
Днес министърът посети на място язовирите „Асеновец“, „Жребчево“ и „Копринка“ в рамките на ежемесечната си обиколка на водните обекти и срещи с водоснабдителните дружества. В Сливен той посочи, че добрата координация между Министерството на околната среда и водите и Министерство на земеделието, храните и горите, както и благоприятните климатични условия тази зима, осигуряват спокойствие, че ще има достатъчно вода както за питейни нужди, така и за поливане на земеделската продукция.
"Дружествата на "Напоителни системи" се управляват добре и мога да успокоя хората, че няма опасност от водна криза в страната. Има достатъчно вода в язовирите. Те са в добро техническо състояние и няма опасност от преливане", каза още Емил Димитров.


„Евро“, „безобразие“ и „протест“ оглавиха класацията за „Думи на годината“ у нас през 2025 г.
Алберт Краус и Анди Зауер начело на специален SENSHI лагер
51-годишен мъж изгоря при пожар в дома си
Осигуряват социалните дейности във Варна с пари от местната хазна заради липсата на държавен бюджет
Какво е "бавен" туризъм и има ли почва у нас?
Десетки загинаха при сблъсък на влакове в Испания
Еврозоната избира нов заместник-председател на ЕЦБ
„Stonehard Premier“ представя нови инвестиционни възможности в луксозни имоти – тенденции и прогнози за 2026 г.
Рискът „Меркосур“: ГМО соя и забранени в ЕС пестициди
Европейската реакция на заплахата от 10% мита заради Гренландия, част 1
FIAT се завръща към корените си с модел за 15 000 евро
Новият гигантски SUV на Great Wall ще вдига 100 км/ч за 4,4 сек
Роботите се превръщат в най-големия кошмар за работниците
Пет евтини спортни коли, които може да се появят през 2026
Истинско AMG на цената на Sandero - възможно е, дори на дизел
Боян Чуков: Светът навлиза в директен сблъсък между големите сили
Пратеник на Путин отива в Давос за среща с US представители
Един човек е убит при стрелба в кметството на чешкия град Хршибска
КТ "Подкрепа" пита МФ: С какви пари ще правим избори?
преди 4 години спряхте да крадете предизборно, а ... вашна мамммма мутренска отговор Сигнализирай за неуместен коментар