Колкото повече работим по сектори, намираме нещо повече от хаос – един системен безпорядък и липса на правила. Това заяви министър-председателят Стефан Янев в началото на брифинга, на който беше представен отчет за дейността на служебното правителство от встъпването му в длъжност.
Служебното правителство показа кураж да представи реалистичната картина, каза Янев. А тя показва нещо, което наричаме корупция, маскирана в законосъобразна форма.
За подготовката на изборите на 11 юли Стефан Янев посочи, че в момента ЦИК може да вземе информирано решение и ще имаме още 1500 машини, които да гарантират вота. На прав път сме, няма да има препятствия по отношение на организацията, каза той.
Новият стил на управление има за цел да преодолее досегашното политическо поведение на безнаказаност, коментира Янев. Вотът на българския избирател има значение, каза още премиерът и призова българите да гласуват, за да „участват в управлението на страната“.
Според Янев служебното правителство е демонстрирало кураж да оцени това, което намира и да представи реалистичната картина. Той благодари на министрите, че са се превърнали в мост между властта и гражданите.
"Реалистичната картина показва нещо, което може да наричаме корупция, маскирана в благовидна и законосъобразна форма. Публичен сектор, икономика, селско стопанство, за съжаление дори култура и образование, са обрасли с подобни негативи, които ние трябва да показваме на първо време на гражданите, и след това да ги решаваме по правилен и прозрачен начин", каза служебният премиер.
Принципите, от които се води служебното правителство, са прозрачност и отчетност пред обществото и няма да се толерира различен подход. "Заедно с това толерирането на никой и недосегаемостта на никой не е гарантирана, всеки отговоря за действията си", каза още Янев.
Заместник министър-председателят по икономическите и социалните политики и министър на труда и социалната политика Гълъб Донев в резюме отчете, че безработицата в страната продължава да намалява. Към днешна дата намалението е с над 37% на годишна база, нивото на показателя е 5,4%, което е добър знак за плавното възстановяване на българската икономика и тя вече излиза от застоя заради пандемията.
Заетостта също расте, което също е добър показател за икономиката, каза той. В момента тече и кампанията по набиране на работещи в сферата на туризма. Стартираха и регионалните програми за заетост – за дългосрочно безработни и такива без квалификация, посочи вицепремиерът.
Мерките за трудовия пазар, които досега са прилагани, ще продължат – една от тях е 60/40, заяви Донев.
Бизнесът може да бъде спокоен, че въпреки индикациите, които имаме, че икономиката е в етап на възстановяване и подем, ще продължим да подкрепяме заетостта и бизнеса, каза Гълъб Донев.


Виц на деня - 13 август
Ето къде няма да има ток днес във Варна
Жълт код за силен вятър и вълнение е обявен за четвъртък за морското крайбрежие
Над 50 000 бебета са се родили у нас през 2025 г.
Асен Личев: Европа пресъхва, а чиновниците още пишат доклади
Русия обмисля саботаж и други атаки в Европа, предупреждава разузнаването
Джош Кушнер и Боб Айгър купуват Лос Анджелис Лейкърс за $12,5 милиарда
Тръмп се връща към икономически натиск върху "окопалия се" ирански режим
Отчетите на S&P 500 са толкова добри, че инвеститорите вече се притесняват
Изкуственият интелект тласка енергийния сектор към нова вълна от сделки
Четири скрити функции на автомобила
Шест проблема при Honda CR-V на старо
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Владимир Путин за първи път посети Курилските острови
Задържаха наркодилър в столичния кв. "Гео Милев"
Екип на ЕК анализира миграционната ситуация в Сеута
ПСЖ спечели за втора поредна година Суперкупата на Европа
Иран: Ормузкият проток остава затворен, докато не се приемат условията ни
преди 5 години Значи си бил много доволен от управлението на Борисов и никой не е бил за уволнение - харесвал си ги всичките "професионалисти". И по-добре че се изявяват от зала пред медии, а не от Жипката снимано с тАлАфон... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Тия освен да се оплакват и да уволняват (и това не успяват да направят като хората) единственото което правят е изяви по медиите. А предстоящите избори очевидно ще бъдат тотален хаос и щета, вероятно за което ще са виновни ГЕРБ естествено. отговор Сигнализирай за неуместен коментар