От 1 юли тази година Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) започва да отговаря за отпускане, отчитане, контрол, заплащане и ремонт на помощни средства за хора с увреждания. Това каза управителят на НЗОК Петко Салчев по време на изслушването му в Народното събрание, предава БТА.
Средствата за заплащането на помощните средства ще се осигуряват чрез трансфер от Министерството на здравеопазването.
Петко Салчев каза, че прехвърлянето на помощните средства от Агенцията за социално подпомагане към НЗОК и подготовката на Механизма за заплащане на помощните средства от здравния фонд е процес, започнал преди 12 години. Според социалното министерство помощните средства представляват медицински изделия и назначената с тях терапия е вид медицинска дейност, която трябва да се заплаща от здравната система.
Салчев припомни, че Здравната каса започна процедура по договаряне на стойността на помощните средства. Възложена е заявка и в момента „Информационно обслужване“ АД работи по нея за създаване на програмен продукт за електронно предписване, отпускане, заплащане и ремонт на помощните средства. Предстои тестване от 1 май на програмния продукт, като се очаква през целия юни да се извърши тестване и с търговците на помощни средства, а от 1 юли да се въведе в експлоатация.
Планира се процедурата по договаряне на стойностите на помощните средства да приключи в средата на май и до края на юни да приключат всички срокове, за да може от 1 юли НЗОК да администрира този процес.


Над 50 000 бебета са се родили у нас през 2025 г.
Асен Личев: Европа пресъхва, а чиновниците още пишат доклади
България е на опашката в ЕС по брой коли, но начело на класацията по най-стари автомобили
Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
Тръмп се връща към икономически натиск върху "окопалия се" ирански режим
Отчетите на S&P 500 са толкова добри, че инвеститорите вече се притесняват
Изкуственият интелект тласка енергийния сектор към нова вълна от сделки
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 1
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 3
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
265 са вече жертвите на земетресението в Колумбия
Министрите Абровски и Шишков ще инспектират строителството на обходния път на Кресна
Земетресение с магнитуд 5,5 разтърси Салвадор
Драматичната размяна на самолети от Тръмп показва личните залози във войната с Иран
Американският флот тества евтин подводен дрон с автономност от хиляди километри