Общият показател на бизнес климата през май намалява с 0,7 пункта в сравнение с април в резултат на по-неблагоприятния бизнес климат в промишлеността, строителството и търговията на дребно. Понижение на показателя през петия месец от годината се наблюдава във всички сфери на икономиката с изключение на сектора на услугите, отчита бизнес анкетата на Националния статистически институт (НСИ).
Съставният показател „бизнес климат в промишлеността“ се понижава с 0,8 пункта, което се дължи на влошените очаквания на промишлените предприемачи за бизнес състоянието на предприятията през следващите шест месеца. Според тях през последния месец има известно увеличение на осигуреността на производството с поръчки, което обаче не е съпроводено с повишени очаквания за производствената активност през следващите три месеца.
Основният фактор, затрудняващ дейността на предприятията, е несигурната икономическа среда, посочена от 61,7% от предприятията. На второ и на трето място остават недостигът на работна сила и факторът „други".
Според последната анкета делът на мениджърите, които продължават да очакват продажните цени в сектора да се увеличат през следващите три месеца, е 35 на сто.
През май съставният показател „бизнес климат в строителството“ спада с 3,6 пункта заради по-неблагоприятните очаквания на строителните предприемачи за бизнес състоянието на предприятията през следващите шест месеца. Мненията им за получените нови поръчки през последния месец също са негативни, което е съпроводено и с по-песимистични очаквания за строителната активност през следващите три месеца.
Несигурната икономическа среда, цените на материалите и недостигът на работна сила продължават да са основните затруднения за развитието на бизнеса, като през май се наблюдава намаление на отрицателното въздействие на втория и третия фактор. Относно продажните цени в строителството очакванията на мениджърите са те да се повишат през следващите три месеца.
Съставният показател „бизнес климат в търговията на дребно“ намалява с 2,2 пункта, което се дължи на резервираните очаквания на търговците на дребно за бизнес състоянието на предприятията през следващите шест месеца. Същевременно и очакванията им за обема на продажбите и поръчките към доставчиците през следващите три месеца са неблагоприятни. Най-сериозната пречка за дейността на предприятията остава несигурната икономическа среда, следвана от конкуренцията в бранша и недостатъчно търсене. Прогнозите на търговците на дребно по отношение на продажните цени през следващите три месеца са в посока на увеличение.
През май съставният показател „бизнес климат в сектора на услугите“ нараства с 4,3 пункта в резултат на по-благоприятните оценки и очаквания на мениджърите за бизнес състоянието на предприятията. Позитивни са и мненията им относно настоящото и очакваното търсене на услуги. Несигурната икономическа среда, конкуренцията в бранша и факторът „други“ продължават да ограничават в най-голяма степен развитието на бизнеса, като през последния месец се наблюдава и засилване на негативното влияние на фактора „недостиг на работна сила“. В сравнение с април делът на мениджърите, които очакват продажните цени в сектора на услугите да се повишат през следващите три месеца, се увеличава и достига 31 на сто.


Утвърдиха студентските такси за академичната 2026/2027 година
Гьоко Хаджиевски остава в Спартак, очакват и двама португалци
Искат 10 процента увеличение на заплатите в образованието
ДНСК и Агенцията по кадастъра влязоха на проверка в Община Варна
Хванаха за ден 30 шофьори с алкохол или наркотици
Как Brexit промени Великобритания, Европа и Запада, част 1
Убийство във Великобритания предизвиква политически скандал около Фараж
GenZ сменя баровете с щанги, част 2
GenZ сменя баровете с щанги, част 1
AI спестява време, но повечето компании не успяват да го превърнат в стойност
Пожар изпепели 20 електромобила в Китай
Изненада: BMW M2 получи задвижване xDrive
Rolls-Royce Spectre - повече мощност и по-голяма батерия
Джантите ви блестят, без да харчите пари - ето как става
Porsche 935 Kremer K3 заличава границата между пистата и пътя
"Векът на Евразия" - книга за битката за стратегическия център на света
Рецептата Dnes: Сотирани тиквички с домати, чесън и босилек
Митничари хванаха 96 кг контрабанден тютюн, влизащ от Сърбия
Филип Киркоров: Вярно е, благодарение на мен България спечели Евровизия!