Министерски съвет прие проектобюджета на Държавното обществено осигуряване за 2011 година, предаде БТА.
Вноската за пенсия се повишава от 1 януари с 1,8 процентни пункта.
Стажът за пенсия ще се увеличава от 2015 година с по четири месеца на година за всички категории работници. За трета категория стажът трябва да стане 40 години за мъжете и 37 години за жените.
Възрастта за пенсиониране ще се увеличава от 1 януари 2017 година с по шест месеца на година, докато стане 66 години за мъжете и 63 години за жените.
Вноската за фонда „Гарантиране вземанията на работниците и на служителите“ от 0,1% става нула процента за следващите три години, защото там има резерв от над 200 млн. лева.
Средният осигурителен доход ще е 609,86 лева, т. е. заложено е увеличение от 6,3 на сто спрямо тази година.
Въвеждат се диференцирани минимални осигурителни доходи на самоосигуряващите се в размери 420 лв., 450 лв., 500 лв. и 550 лв. според декларираните доходи.
Земеделските производители и тютюнопроизводителите ще продължат да се осигуряват върху 240 лв.
Отменя се максималният размер на обезщетението за безработица. Това обезщетение ще се изчислява на база 60 на сто от осигурителния доход на лицето преди загуба на работа. Минималният дневен размер на обезщетението за безработица се увеличава от 6 лева на 7,20 лева.
Следващата седмица Министерски съвет ще приеме и промени в Кодекса за социално осигуряване.


Йотова стана "Доктор хонорис кауза" на церемония в БАН
Радост за пенсионерите: НОИ изплаща актуализираните пенсии на 7 юли
Спартак (Варна) привлече юноша на Левски
Представят структурите на МВР за професионалния празник на министерството във Варна
Пуснаха нови 10 000 застрашени есетри в Дунав
Руиз-Хернандес: Панамският канал е успешен бизнес модел, част 2
Руиз-Хернандес: Панамският канал е успешен бизнес модел, част 1
Китайски Jeep за Европа: Новият залог на Stellantis до 2030 г.
САЩ имат и правилни ходове, например в Ливан
Аби Коен: Има доста голямо изкривяване при парчетата от пая
21 ключови факта за новото BMW X5
Швед направи 16-цилиндров двигател от четири мотора Volvo
Как се раждат безшумните гуми
Защо изчезнаха красивите емблеми от предния капак
Новият робот на BMW се оказа стряскащо хуманоиден
“Гласът на победителите”: Покупките на жилища за собствени нужди са основният двигател на пазара у нас
Скандал в Русия: Обвиняват служители за кражба на 6 млн. долара от военен проект
Температурен рекорд в Русе: 39 градуса на сянка
Кремъл няма да разкрие от кои страни Русия може да внася гориво
8 арестувани, сред които и държавен служител, за измама с евросредства
преди 15 години Релакс, идеята е да не живеем много на пенсия... че да излизат сметките на обирджиите - в правителството. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години много странно: жените живеят средно 5 години повече от мъжете, а се пенсионират 3 по-рано, т.е. взимат поне 8 години повече пенсия за същото количество вноски. отговор Сигнализирай за неуместен коментар