fallback

Дянков: Семейното подоходно облагане не решава демографски проблеми

Идеята за данъчна полиция се оказа прекалено амбициозна, призна финансовият министър, но допълни, че ще има промени в данъчното законодателство

10:17 | 14.01.13 г. 18

Данъчната полиция се оказа прекалено амбициозна идея, призна Симеон Дянков. Снимка: Министерство на финансите

Семейното подоходно облагане е грешна политика за подобряване на демографската ситуация, коментира в студиото на БНТ финансовият министър Симеон Дянков. „В предишната си работа в Световната банка съм виждал много анализи какво стимулира раждаемостта“, допълни той.

„Не става въпрос за пари – решението за второ и трето дете в нито една държава не е свързано с това колко пари директно получаваш за това дете“, обясни още Дянков. Решението за повече деца е свързано с това колко лесно е да бъде издържано семейството и по тази причина започваме с детските градини, а после ще бъдат изграждани и нови училища, коментира финансовият министър.

Решението за раждане на деца е емоционално и не зависи от средствата, плащани конкретно за децата, смята Дянков. За него решението на демографския проблем в България са социалните облекчения за семействата, а именно достъп до образование, медицински грижи и т.н.

Първи стъпки за въвеждане на данъчната полиция

Що се отнася до идеята за създаването на данъчна полиция идеята засега се оказала прекалено амбициозна, става ясно още от думите на финансовия министър. Известни промени обаче ще има и те ще станат факт до април – май, надява се Дянков. Той даде пример в каква насока ще бъдат измененията.

„При обикновена ревизия, ако в документите е записано, че в предприятието работят 10 души, а данъчният инспектор вижда през прозореца, че в двора работят 20 души, по сегашното законодателство той не може да реагира по никакъв начин, защото ревизията не е по тази тема“, обясни финансовият министър.

С промените данъчните служители ще могат да снемат устни обяснения и така да бъде започнато разследване по темата, което обаче ще бъде продължено от прокуратурата. Това е начална стъпка за трупане на опит за данъчните ревизори.

Ще има ли по-високи заплати за президента и премиера?

“Съзнаваме, че не е сега времето за увеличаването на заплатите на администрацията и този законопроект ще изчака по-добри времена“, обясни още Дянков по повод идеята за увеличаването на заплатите на президента, министър председателя и на председателя на Народното събрание.

Финансовият министър обясни, че темата не е нова – от април на 2012 година е, но тогава предложението не е получило одобрението на премиера Бойко Борисов. По време на управлението на Тройната коалиция висшата администрация е получавала доходи от участие в управителни съвети на компании и по тази причина заплатите не са били повишавани.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:11 | 14.09.22 г.
fallback