През септември и октомври размерът на възстановения на фирмите данък добавена стойност (ДДС) е 1,11 млрд. лева, сочат справките на Министерство на финансите. Като цяло за третото тримесечие възстановеното ДДС е 1,63 млрд. лева.
Данните на Министерството на финансите показват, че през септември 6,9 хил. фирми са получили дължим ДДС на стойност над 577 млн. лева. 94% от фирмите са получили суми до 100 хил. лева.
От посочената справка е видно, че най-голям дял от цялата разплатена сума се пада на шест фирми, които са имали да получават данък над 15 млн. лева. На тях е възстановен ДДС на стойност 230 млн. лева.
През октомври държавата е върнала ДДС в размер на общо 532,4 млн. лева на 7,6 хил. фирми. Отново за 94% от тези компании възстановеният данък е в размер до 100 хил. лева. ДДС в големи размери (над 15 млн. лева) е върнато на 3 фирми, които са си поделили малко над 196 млн. лева.
През август възстановеното ДДС е в размер на 504,5 млн. лева на 7,5 хил. фирми.
Припомняме, че правителството на Пламен Орешарски посочи като един от основните проблеми за българския бизнес забавеното възстановяване на ДДС и другите плащания на държавата към фирмите. По тази причина и от началото на юли започнаха действия за подобряване на ефективността на процеса по възстановяване на данъка.
Част от мерките е ежемесечно публикуване на информация от страна на Министерството на финансите за възстановяване на ДДС през съответния месец.


Никола Цолов с четвърта победа във Формула 2
Борисов: При ГЕРБ цяла Европа говореше за финансовата дисциплина на България
"Войната" по пътищата взе три жертви за последните 24 часа
Всички зони за къпане във Варненска област са с отлично качество
Дете и баща му пострадаха при падане от атракционна люлка
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Морален казус: Таксиметров шофьор засне младо момиче в София, пусна я в интернет
БАБХ е иззел шест тона от фалшивото масло, плъзнало у нас
Инцидент с атракцион в Антоново: Баща и дете паднаха от люлка на панаир
Божанов: Управляващите си играят с огъня
Редом до Левски: Магнити с лика на Тодор Живков се продават за 1 евро във Враца
преди 12 години Не разбарах, новината лоша ли е?Изобщо, живот си живееш ти, момченце! За твой късмет писането на политически есета за руските проекти в България не се облагат с ДДС! Къде щеше да е сега държавата, ако можеха всички като теб... хаха! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години да отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Като цяло това е добре за бизнеса. Дянков правеше обратното - бавеше, назначаваше проверки или въобще не плащаше. В резултат ликвидността на фирмите страдаше, а растежът беше нисък, ако въобще го имаше. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Дано Мави Гоз да е между възстановилите ДДС-то, че скоро виеше на умряло тук във форума как му го бавят и едвам дишал бизнеса му. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години А може ли съпоставка с минали периоди? Така сами по себе си, тези числа не казват много? Това ДДС повече ли е, по-малко ли е спрямо миналата година? отговор Сигнализирай за неуместен коментар