Няма нужда от специален закон за КТБ и няма нужда от гарантиране на депозитите над 100 хиляди евро.Няма и никаква нужда от фалиране на КТБ. Такова е мнението на финансиста и бивш народен представител от "Коалиция за България" Георги Кадиев.
"Защо никой не задава въпроса къде са миноритарните акционери – те искат ли тя да бъде оздравена? Те са с достатъчно добър бизнес, с достатъчно добри компании и могат да плащат лихвите по кредитите и съответно с тези лихви да бъдат покривани депозитите. Аз мисля, че няма никаква нужда от паника“, заяви Кадиев пред Нова телевизия.
Според Кадиев целта не е просто да бъде срутена КТБ, а да бъдат взети нейните активи, по възможност на по-ниска цена. „Ако се тръгне към ликвидация на банката, бъдете сигурни, че някой много ще загуби и някой много ще спечели“, добави финансистът.
Едно евентуално гарантиране на всички депозити в КТБ от една страна ще успокои паниката. Същевременно обаче с това се създавал лош прецедент, защото на практика държавата трябва да гарантира всички депозити във всички банки. По думите му от това следва, че най-вероятно банките ще станат по-рискови и ще има конкуренция по депозитите, тъй като те знаят, че ако не могат да изплатят депозитите, ще ги замести държавата.
„Според мен това не е добър ход. Няма нужда от специален закон в случая. Това, от което има нужда, е засилване на банковия надзор – единствената сериозна функция на БНБ“, добави Кадиев.
Финансистът разкритикува остро поведението на Българската народна банка (БНБ) в кризисната ситуация около КТБ и ПИБ.
„Банковата криза показа, че БНБ не умее да управлява кризи. Поведението ѝ показва и некомпетентност. А ако умеят, а не искат, тези хора са за затвор. Защото тяхната роля е да пазят банковата система. Направиха няколко поредни грешки, мълчаха една седмица при първите скандали около Корпоративна търговска банка (КТБ), после се ангажираха по съвсем друг начин с Първа инвестиционна банка (ПИБ) – защо с едните така, а с другите иначе? Предложиха затвор за финансови анализи на банки – никога не съм виждал такова нещо, аз това работя. Заговориха за „добри и лоши активи“ - няма такова понятие, има добри и лоши кредити“, възмути се в ефира на Нова телевизия Кадиев.
Същевременно той разкритикува и непоследователната позиция на водещите политици. "Всеки ден има нова версия. Първо, парите се местят в „Креди Агрикол“ и банката се отваря на 21 юли. После това се промени. След това обявиха, че ще има специален закон, после - че няма да има. Вчера се разбира, че са се разбрали да има специален закон. Учуден съм от поведението на ГЕРБ – ето я непоследователността. Дано колегите от БСП вземат решение срещу този закон", добави още той.
Всичко по темата четете тук
Свързани компании:


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция
Украйна планира производство на ракети "Пейтриът": защо това е лоша идея?


преди 11 години http://***.investor.bg/ikonomika-i-politika/332/a/chobanov-bez-ednoznachen-otgovor-na-vyprosa-za-golemite-depoziti-v-***,176310/ Пост номер 6 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години В Беларус летят ли ракети? Стрелят ли с танкове? В Азербейджан летят ли ракети и стрелят ли с танкове? Или пък - в Швеция и Финландия летят ли ракети и стрелят ли с танкове????? Общото между тия държави е-ни една от тях не е в НАТО и всичките са съседи на Русия(ние, освен като черноморска държава, нямаме обща граница, но приех да гледам по-тежките варианти). Даже не споменавам Китай и разни такива:) И друго-Кипър и Гърция, като са част от НАТО, що Кипър е на две разделен? Продължавай да четеш "разкаялия" се агент Ивайло и после да си мислиш, че си открил истината...Нещо като агент Албърт-другият яростен русофоб. Що ли ми остава гаден вкус в устата само като говоря за тях? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Така че аз съм "ЗА" спазването на закона за банковата несъстоятелност в който има интересен текст : БНБ може да посочи коя финансова институция да придобие обезсилените акции на досегашните собственици . Искров по скоро искаше да заобиколи закона за банковата несъстоятелност за да вкара максимално бързо замразените пари в оборот - но го обясни толкова нескопосано и паникьорски че подпали всички отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Дата, почти нямам пост, където да не говоря за активите :) Това, което всеки се страхува да каже открито, можеш да прочетеш при Иво Инджев. Имаме късмет, че сме в НАТО, иначе сега и в БГ може би щяха да летят ракети и да стрелят с танкове като в Украйна. Ние се "разминаваме" за сега само с финансова криза. Другото са залагалки! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Та Искров така и не отговори : Защо не искат да оздравят банката ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Не ви ли прави впечатление че всички изведнъж всички заговориха за депозитите ( пасивите ) на банката без думичка никой да обели за активите на банката ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Снощи проф Вучева беше над всички в Референдума . Та тя каза - като искате да спазвате закона - спазвайте го . осребряването на депозитите е последната стъпка в спасяването на една банка . Квестора е длъжен по закон да предприеме всички стъпки за ОЗДРАВЯВАНЕТО на банката и едва след това ако това е невъзможно се пристъпва към несъстоятелността на банката , а ние все още сме много далеч от това п.п. В едномесечен срок по закон Квестора на банката трябва да излезе с доклад за състоянието и ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години При *** намериха решение да им осигурят ликвидност... Всичко е въпрос на желание... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години поискали са подкрепа, но централната банка НЯМА право да рефинансира. БНБ си има наредба - преди проблемите ликвидност се даваше при обезпечение 130% в злато или дцк, после го промениха на 110%. Така че... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години В бързината това намерих, но същия текст го има и в други медии! Цитатът в Пик е дословен. отговор Сигнализирай за неуместен коментар