Структурният дефицит в икономиката неизбежно ще доведе до по-високи данъци. Това коментираха в "Денят ON AIR" финансовите експерти Любомир Дацов и Мика Зайкова.
Дефицит под 3% както на касова, така и на начислена основа показват окончателните данни за изпълнението на държавния бюджет към края на 2015 г.
По думите на Дацов предварителните прогнози на правителството се оправдаха заради икономическия растеж и по-голямата заетост.
Според Зайкова обаче пазарната икономика има структурен проблем, изразен в разминаването между предлаганата заетост и броя на квалифицираните за тази заетост кадри.
„В България има 279 хил. безработни и 100 хил. работни места за хора с висока работна квалификация", обясни тя.
2/3 от икономическия растеж в страната са формирани от износа, а другата 1/3 идва от еврофондовете, където се ползва и неквалифицирана работна ръка, посочи от своя страна Дацов.
По думите му лошото в случая е, че тези показатели предполагат да няма дефицит, което е въпрос на политическо решение. "Такъв икономически растеж и такова състояние на заетостта биха изравнили балансите в бюджета на държавно ниво", поясни финансистът.
„При структурен дефицит от 2,5% имаме съществен проблем. При тази ситуация ще трябва или да оптимизираме държавните разходи с тези 2,5 %, или да вдигнем данъците. По-скоро няма да бъдат оптимизирани разходите и ще станем свидетели на постоянен натиск за увеличаване на данъчната система“, поясни още той.
Експертите коментираха и темата за новия закон за обществените поръчки, който депутатите гласуваха във вторник.
„Законът за публичните финанси отваря врати за харчене на пари. Премахва се ограничението за таван на дефицита. Досега се допускаше да се надвишава тавана само при реформи с осезателен фискален резултат. Сега структурният дефицит може да се нарушава при инвестиционни проекти, които в дългосрочен план щели да дадат положителен ефект. Преди никой не смееше да си помисли, че ще се стигне до дълг от 60%, а вече се говори за процедура, ако надвишим дълга", заключи по темата Мика Зайкова.
Вижте видеото в сайта на Bulgaria On AIR!


Марио Смърков встъпи в длъжност като областен управител на Варна
Марсилската треска е характерна за Черноморието и Южна България
Варна става столица на акустичния рок
40-годишен баща на две деца загина в катастрофа край Баня
През летния туристически сезон служители на Жандармерията - с наряди на летището във Варна
Уайн: Войната в Иран даде на Си Дзинпин неподозирани лостове
Maserati GT2 Stradale пристига в България за първи път
Новините в развитие
Китай доминира в офшорните вятърни турбини
Amazon внедрява Alexa и AI в лентата за търсене при пазаруване
Subaru отива на съд заради фабричен дефект
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Postbank задава посоката на модерното банкиране с Postbank Next
Жандармерията ще дава наряди на летището във Варна
Областният управител на Сливен е с отнета заради алкохол книжка в Германия
Промяната: Пеевски вече влиза в Народното събрание като редовен гражданин ВИДЕО


преди 10 години Нали инфраструктурата се прави около имотите, да им е удобно на собствениците.. ами че то и детските градини се правят там.. училищата.. почти всичко което което държавата прави е в интерес на собствениците.. даже МВР и Армията.. даже чиновниците, съдът - работят повече за тия дето имат повече собственост. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Ако започнат да нормализират данък имоти.. ще видиш ти как няма да ходиш на работа ;) Обратното, даже няма много много да подбираш работата.Само, че ме съмнява да го направят.. щото собствениците са друга каста.. те само получават от държавата.. Да не говорим, че тия дето трябва да го приемат и техните бизнес приятели и роднини.. имат най-много имоти и биха били най-много засегнати. Например - защо няма данък върху земеделски земи/горите? Защо сега данъкът е само за имоти в регулация? и то символичен? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години трябва всички заедно да спрем да работим 1-2 месеца да не ходи никой на работа и да ги вида какви данъци какви 6лв. ги гонят. Това трябва да се направи един ден и то в най-скоро време, аз по-големи малоумнищини от наще каиши не съм виждал. Уж има дефлация уж трябва потреблението да се увеличи, това няма как да стане като взимаш и последната стинка на сиромаха, за тва или напускане на държата или спиране колективно на работа и точка. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години При структурен дефицит от 2,5% имаме съществен проблем. При тази ситуация ще трябва или да оптимизираме държавните разходи с тези 2,5 %, или да вдигнем данъците. По-скоро няма да бъдат оптимизирани разходите и ще станем свидетели на постоянен натиск за увеличаване на данъчната система, поясни още той.има доста държавни - паразитни разходи които могат да бъдат орязани , но ...естествено,няма да намаляме кльопачката а ще го отнесе народа :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години *** малоумната логика. Да се вдигат данъците и да се товарят коректните платци, а не да се увеличи жалката събираемост и да се запушат огромните дупки, от които изтичат парите.. Това българина е завършен мазохист. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Мезетко ти явно не плащаш данъци.Да не си някой пенсиониран ***? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Лошо няма във вдигането на данъците, особено когато някои данъци са на символично ниски нива, като преките такива например. Имотните данъци също са символични, следвани от ДОД 10% и още няколко подобни. Има накъде да се вдигат, това е очевидно. По-скоро да видим дали ще се помисли за намаляване на косвените данъци у нас, като ДДС-то за храни и лекарства например, както го направиха в Румъния например. отговор Сигнализирай за неуместен коментар